Başbakan Modi Bugün 8. NITI Yönetim Konseyi Toplantısına Başkanlık Edecek

KozmikRüya

New member
NITI Aayog’un başkanı olarak, Başbakan Modi toplantıya başkanlık edecek. (Dosyalar)

Yeni Delhi:

Başbakan Narendra Modi, Niti Aayog’un Cumartesi günü Yeni Delhi, Pragati Maidan’daki yeni Kongre Merkezi’nde ‘Viksit Bharat @2047: Hindistan Takımının Rolü’ konulu sekizinci yönetim kurulu toplantısına başkanlık edecek.

NITI Aayog’un başkanı olarak, Başbakan Modi toplantıya başkanlık edecek.

Başbakan Modi, Hindistan’ı 2047’ye kadar gelişmiş bir ülke yapmak amacıyla sağlık, beceri geliştirme, kadınların güçlendirilmesi ve altyapı geliştirme ile ilgili konuları müzakere edecek.

“Gün boyu sürecek olan Toplantıda (i) Viksit Bharat@2047, (ii) KOBİ’lere Yönelik Baskı, (iii) Altyapı ve Yatırımlar, (iv) Uygunlukların En Aza İndirilmesi, (v) Kadınların Güçlendirilmesi, (vi) dahil olmak üzere sekiz önemli tema tartışılacaktır. ) Sağlık ve Beslenme, (vii) Beceri Geliştirme ve (viii) alan geliştirme ve sosyal altyapı için Gati Shakti,” NITI Aayog belirtti.

“Toplantı, tüm Eyaletlerin ve Birlik Bölgelerinin Baş Bakanlarının / Lt Valilerinin, Birlik Bakanlarının re’sen Üyeler olarak ve NITI Aayog Başkan Yardımcısı ve Üyelerinin katılımını görecek” belirtildi.

8. Yönetim Konseyi Toplantısı’nın hazırlık başlangıcı olarak, Ocak 2023’te bu konuların kapsamlı bir şekilde tartışıldığı ikinci Baş Sekreterler Konferansı düzenlendi.

“Taban düzeyinde çok yönlü perspektifler elde etmek için Konferanstan önce konu uzmanları, akademi ve uygulayıcılarla geniş kapsamlı paydaş istişareleri ve beyin fırtınası oturumları düzenlendi.”

Bültende, Başbakanın katıldığı 2. Baş Sekreterler Konferansının, tematik en iyi uygulamaları ve politika içgörülerini paylaşarak proaktif olarak katılan Hindistan Hükümetinden seçilmiş Sekreterleri ve tüm Eyaletlerden/UT’lerden Baş Sekreterleri bir araya getirdiği belirtildi.

Açıklamada, dünyanın en büyük beşinci ekonomisi ve en kalabalık ülkesi olarak Hindistan’ın ekonomik kalkınma yörüngesinde önümüzdeki 25 yıl içinde hızlandırılmış büyüme sağlayabileceği bir aşamada olduğu belirtildi.

Bu bağlamda, 8. Yönetim Konseyi Toplantısı, Viksit Bharat için 2047’ye kadar Merkez ve Devletlerin Hindistan Ekibi olarak birlikte çalışabilecekleri bir yol haritası oluşturma fırsatı sunuyor. Hindistan’ın sosyoekonomik büyümesi ve dönüşümünün dünya genelinde olumlu ve çoğaltıcı bir etkisi olabileceğinden, bunun uluslararası bağlamda önemli bir rol oynayacağı belirtildi.

NITI Aayog ayrıca, “Bu 8. Yönetim Konseyi Toplantısı aynı zamanda Hindistan’ın G20 Başkanlığı Haberin Detaylarıında yapılıyor. Hindistan’ın G20 sloganı ‘Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek’, medeniyet değerlerini ve rolünün vizyonunu aktarıyor. gezegenimizin geleceğini yaratan her ülke.”

Aayog, “Gelişmekte olan dünyanın, Hindistan’ın değerlere dayalı liderlik sağlama becerisi ve geniş ölçekte kalkınma sağlama kapasitesi konusunda büyük umutları var. Merkez ve Eyaletler, bu ayırt edici kalkınma yörüngesine ulaşılmasında önemli bir rol oynadı.”
Hindistan’ın büyümesi, Devletlerin büyümesiyle yakından bağlantılıdır. Başbakan’ın 76. Bağımsızlık Günü konuşmasında belirttiği gibi, ‘Devletlerimiz büyüdüğünde, Hindistan büyür’.

Bu, Hindistan’ın önümüzdeki çeyrek yüzyıl için kapsayıcı ve sürdürülebilir vizyonunun yol gösterici ruhu olacaktır.

Bu vizyona ulaşmak için, 8. Yönetim Konseyi Toplantısı, Merkez-Devlet işbirliğini güçlendirmek ve Viksit Bharat @2047 hedefine ulaşmak için ortaklıklar oluşturmak için bir platform sağlayacaktır.

()