Bob Dylan’dan kitap itirafı: Ben imzalamadım

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Dünyaca ünlü müzikçi ve kelam müellifi Bob Dylan, yeni kitabı ‘The Philosophy of Çağdaş Song’un ‘imzalı edisyonlarını’ şahsen imzalamadığını kabul ederek, kitabı satın alanlardan özür diledi. Reaksiyon görmesinin akabinde bir açıklama yayınlayan sanatçı, şiddetlenen vertigosu niçiniyle otomatik kalem kullandığını söylemiş oldu.

Konu, müzisyenin “Philosophy of Çağdaş Song” (Çağdaş Müziğin Felsefesi) kitabının az sayıdaki imzalı özel baskısını 600 dolar vererek satın alan hayranlarının, karşılaştırma tekniğiyle bu imzaların elle atılmadığını fark etmeleri üzerine gündeme gelmişti.

The Guardian’ın aktardığına nazaran, ‘The Philosophy of Çağdaş Song’ isimli kitap, Dylan’ın öbür sanatkarların kesimlerine yaptığı yorumları içeriyor. Her biri 599 ABD dolarına satılan 900 adet “el imzalı” hudutlu sayıda baskı, yayıncı Simon & Schuster’dan bir özgünlük mektubu ile gönderildi.

“YILLAR BOYUNCA BASKILARI ELLE İMZALADIM”

Alıcıların kitapları aldıktan daha sonra imza fotoğrafını toplumsal medyada paylaşmasıyla kitapların hepsinin birebir imzalara sahip olduğu fark edildi.

Yaptığı açıklamada, “seneler boyunca” tüm imzalarının elle atıldığını söyleyen 81 yaşındaki Bob Dylan açıklamasında şu tabirleri kullandı:

“Philosophy Of Çağdaş Song’un sonlu sayıdaki baskısında yer alan imzalarla ilgili kimi tartışmalar olduğunu öğrendim. yıllar boyunca baskıları elle imzaladım ve hiç bir vakit bir sorun olmadı. Lakin 2019’da berbat bir vertigo hadisesi yaşadım ve bu durum pandemi senelerında da devam etti. Bu imza oturumlarını gerçekleştirebilmek için benimle bir arada yakın arada çalışan beş kişilik bir takım gerekiyor ve virüs şiddetlenirken yapmam gerekenleri tamamlamak için inançlı ve uygulanabilir bir yol bulamadık.

“VERTİGO İLE BİR ŞEY İMZALAMAK İMKANSIZ”

Yani pandemi sırasında rastgele bir şey imzalamak imkansızdı ve vertigo yardımcı olmadı. Mukaveleye bağlı son tarihler yaklaşırken, bana otomatik bir kalem kullanma fikri önerildi ve bu cins şeylerin sanat ve edebiyat dünyasında ‘her zaman’ yapıldığına dair teminat verildi. Makine kullanmak bir muhakeme yanlışıydı ve bunu çabucak düzeltmek istiyorum. Tam da bunu yapmak için Simon & Schuster ve galeri ortaklarımla birlikte çalışıyorum.”

Yayınevi de özür dileyerek isteyen bireylere paralarının iade edileceğini bildirdi.