Fedon’un TRT anısı: Bunun gururu, onuru tanım edilemez

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Taverna müziği denince birinci akla gelen isimler içinde yer alan Fedon, müziğe başlama öyküsünü, bir Rum olarak Türkiye’yi nasıl sevdiğini ve yaptığı çalışmaları AA muhabiri Aişe Hümeyra Bulovalı’ya anlattı.

Üsküdar’da 1946’da dünyaya gelen Fedon, babasının işinden dolayı 5 yaşından daha sonra Beyoğlu Tarlabaşı’na taşındıklarını söylemiş oldu.

Usta müzikçi, çocukluk senelerında Beyoğlu’nun biroldukça hoşluğuna ve medeniyetine şahit olduğunu lisana getirerek, deniz subayı olmayı epeyce istediğini, ancak olamayacağını anlayınca lise ikide eğitim ömrünü yarıda bıraktığını belirtti.

– “Türkiye’de aslında birinci renkli fotoğraf basan benim”

Deniz subayı olma hayaliyle biroldukca yere müracaatlarda bulunduğunu tabir eden Fedon, “1962’de bir kanun çıktı, lise mezunları yedek subay olamıyor diye. Bundan daha sonra iş ömrüne atıldım, istemeyerek okulu bıraktım. Kendi kendime bir isyandı. Birinci mesleğim bir sinema laboratuvarında developman işleriyle uğraşmaktı. Türkiye’de renkli sinema birinci çekilmeye başladığı yıllar. Türkiye’de aslında birinci renkli fotoğraf basan benim.” diye konuştu.

Fedon, İtalya’da bir kurs aldığına işaret ederek, sonrasındasında alanında yükselme ismine Beyrut’a gittiğini ve orada bir buçuk yıl çalıştığını aktardı.

Memleket hasretiyle döndüğü Türkiye’de imaj direktörü Kaya Ererez’in yanına bir süre asistan olarak girdiğini söyleyen Fedon, şöyleki devam etti:

“Dayım Nubar Terziyan, piyasanın adamıydı, ‘Yeşilçam piyasasına girme’ dedi. Lakin ben Kaya’nın iki yıl kamera asistanlığını yaptım. bu biçimde da evlendim ve aslında epeyce erken evlendim. Yaptığım iş meskenden uzak, gecesi, gündüzü yoktu. Ortam bir genç için epey cazip fakat evli olan bir erkek için pek beğenilen değildi ve işimden ayrıldım, bocaladım. Para kazanmak istiyorum, para yok. Babam, ‘gel birlikte çalışalım’ dedi. Beyoğlu’nda terziydi, büyükçe bir atölyesi vardı. 20, 25 kişi çalışıyordu. Babamın yanında çıraklık yapmaya başladım. 3 yıl daha sonra da babamın çalışma tarzını beğenmemeye başladım. bu biçimde babam ‘ayrılalım’ dedi. daha sonra babamla eniştem bir fabrika kurdular. Ben Tarlabaşı’nda mantoculuk yapmaya devam ettim. Para kazanmaya başladım. Para kazanınca her Türk erkeği üzere gezmeler başladı. Derken gittiğim yerlerde gülüşmeler falan, ‘hadi bir müzik söyle Fedon’. Ortamızda söyleniyoruz, konutlarda toplanıyoruz. Kendime de güveniyordum.”

“Grek müziğinin fon olarak bile çalınmadığı senelerda TRT’nin yılbaşı programına çıkarttılar”

Çocuk yıllarının da müzikle geçtiğini tabir en Fedon, “Küçükken bizim konutta daima müzik vardı ve benim öğrendiğim birinci müzikler, Türk sanat müziğiydi. Dedem süper keman çalardı. Annemin, babamın, ablamın sesi düzgündü. Dedem geldiği vakit meşk edilirdi. Keman ortaya çıkar, biz küçüğüz, onlara eşlik ederdim. daha sonra büyüdüm kilise koroları falan derken, o arkadaş toplantılarında da rahat rahat müzik söylemiş olduk.” dedi.

Usta müzikçi, ondan sonrasında bir müzisyenle tanıştığını ve onun teklifiyle ailesinden bilinmeyen olarak bir yerde müzik söylemeye başladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kendime inanç geldi. Müzisyen Hakan kardeşim, ‘Abi fazlaca güzelsin falan, bu işi yapman lazım’ dedi, kanıma girdi. Babama, aileme haber vermeden akşamları Hakan’la işe gidiyorduk. Çalıştığımız yerlere ‘sakın ha Fedon yazılmayacak’ demiştik. Hem kendimi deniyorum tıpkı vakitte yapabilir miyim derken, latifeyle 13 Eylül cuma günü yıl 1987, çalışmaya başladım. Sene 2023 hala gidiyorum (sahneye çıkıyorum). Ortada anlatılacak aslında fazlaca şey var. Alkışı, sevgiyi, saygıyı, parayı orada gördüm. Birfazlaca büyük plak firmaları geldiler, bilmediğim için ‘hep bakarız’ dedim. Sonunda kısmet Mustafa Güneş’eymiş. Güneş Plak olarak. Adamı sevdim, ‘bu işi hiç bilmiyorum lakin gerçek müzik okuyorum’ deyince, ‘bana inanç abi’ dedi. Helal olsun, ışık ortasında yatsın. Yani Fedon’un özet olarak şarkıcılık hayatı bu biçimde başladı.”

Fedon, müzikçi olduktan daha sonra arasındakileri daha rahat söz ettiğini anlatarak, “Bir misyon üstlendim. niye ben deniz subayı olamadım? niye TRT’de Grek müziğinin fon olarak çalmadığı senelerda, 1991 yılında TRT’nin yılbaşında programa çıkarttılar beni? Düşünebiliyor musunuz o yıllar TRT’de Rumca müzik okunacak, bunun gururu, onuru tanım edilemez. Ben bunu Yunan Konsolosuyla tartıştım. ‘Fedon, devamlı Türküm diyorsun’ dedi. ‘Evet ben Türküm, sizin bu sorunuz cahilce. Ben burada doğdum, büyüdüm, burada öleceğim. Dedem Çanakkale şehidi, babam 5 yıllık askerlik yapmış, 6, 7 Eylül’ü hayatışım bir daha Türküm diyorum. Pekala siz Yunanistan’daki televizyonlarınıza bir Ahmet’i, Mehmet’i çıkarıyor musunuz ?’ dedim. 29 Ekim’de ben Taksim’de Atatürk heykelinin önünde Rumca okudum. Resmen takıştık konsolosla.” formunda konuştu.

“Beni sevecekseniz bu biçimde sevin. Oynamam, kaypaklık yapmam Fedon’um, insanım”

Türk- Yunan dostluğunu pekiştirmek ismine biroldukca çalışmaya imza atan Fedon, “Güzel çalışmalarım oldu. Zelzeleden daha sonra Yunanistan’dan bu biçimdeın Tarkan’ı Antonis Remos ve Natasa Theodoridou’yu getirdik. Açık havada depremzedelere yardım olsun diye bir lira para almadan konser verdiler. Tüm geliri depremzedelere bağışlandı.” dedi.

Fedon Kalyoncu, Kuzey Kıbrıs’a 1974’ten daha sonra giden birinci Rum olduğuna da dikkati çekerek, “Nur ortasında yatsın Rauf Denktaş, ‘politika bir yana biz seni seviyoruz’ dedi. Yunan heyeti bana Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü’nü layık gördü. Bu orta ben Yunan değilim, Rum’um. Bunun altını çiziyorum. Bunlar hayli farklı biliniyor. Şarkıcılığın ortasında bunları yaşadım. Bunlar epeyce önemli şeyler. Çocuklarıma bırakacağım miras para değil, bu yaşadıklarımdır. Fedon, olduğu üzere göründü, hoş şeyler yaptı. Boynunda haçı, ismi Fedon değişmedi, yani dayım üzere. Dayımın da ismi değişmedi. Ancak beni sevecekseniz bu biçimde sevin. Oynamam, kaypaklık yapmam Fedon’um, beşerim.” sözlerini kullandı.

Odatv.com