İç Bakla Kavurması Nasıl Yapılır ?

Finci

Global Mod
Global Mod
İç Bakla Kavurması Nasıl Yapılır?

İç bakla kavurması, lezzetli ve besleyici bir Türk mutfağı yemeğidir. İç baklanın yoğun tadı ve kıvamı, onu kavrulmuş sebzelerle harika bir şekilde birleştirir. Bu yemek, genellikle yaz aylarında, iç baklanın mevsiminde hazırlanır ve sıklıkla soğuk olarak servis edilir. İç bakla kavurması yapmak oldukça kolaydır ve evde rahatlıkla hazırlanabilir.

Adım 1: Malzemeleri Hazırlayın

İç bakla kavurması için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

- Taze iç bakla

- Soğan

- Domates

- Yeşil biber

- Sarımsak

- Zeytinyağı

- Tuz

- Karabiber

- Pul biber (isteğe bağlı)

- Limon suyu

İç bakla, taze ve sert olmalıdır. Diğer sebzeler de taze ve olgun olmalıdır. Malzemeleri hazırladıktan sonra işe koyulabiliriz.

Adım 2: İç Baklayı Hazırlayın

İç baklaları temizlemek için öncelikle uç kısımlarını kesin ve dikkatlice kabuklarını soyun. Ardından iç baklaları halka halka doğrayın veya istediğiniz şekilde doğrayabilirsiniz. Daha sonra doğradığınız iç baklaları bol suyla yıkayın ve süzün. Hazır olduğunda bir kenara alın.

Adım 3: Diğer Sebzeleri Hazırlayın

Soğanı piyazlık doğrayın, yeşil biberi ince dilimleyin, domatesleri küp şeklinde doğrayın ve sarımsakları ezin ya da ince doğrayın. Sebzeleri hazırladıktan sonra bir tavaya geçebiliriz.

Adım 4: Sebzeleri Kavurun

Geniş bir tavayı orta ateşte ısıtın ve içine biraz zeytinyağı ekleyin. Ardından doğradığınız soğanları ekleyin ve yumuşayana kadar kavurun. Soğanlar yumuşadığında yeşil biberleri ekleyin ve birkaç dakika daha kavurun. Daha sonra sarımsakları ekleyin ve kokusu çıkana kadar kavurmaya devam edin.

Adım 5: İç Baklayı Ekleyin

Kavrulan sebzelerin üzerine doğradığınız iç baklaları ekleyin ve karıştırın. İç baklalar yumuşayana kadar ara sıra karıştırarak pişirmeye devam edin. Bu aşamada tuz, karabiber ve isteğe bağlı olarak pul biber ekleyebilirsiniz.

Adım 6: Servis Edin

İç bakla kavurması piştiğinde ocaktan alın ve biraz limon suyu ekleyin. Limon suyu, yemeğe ferah bir tat katar. İç bakla kavurması sıcak veya soğuk olarak servis edilebilir. Genellikle yanında yoğurt ile servis edilir ve üzerine maydanoz veya taze nane yaprakları serpilir.

İç bakla kavurması hazırdır, afiyet olsun!

Benzer Sorular ve Cevaplar

Soru: İç bakla kavurması nasıl saklanır?

[C]Cevap:[/C] İç bakla kavurması, hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklanabilir. Taze tutmak için üzerini streç filmle kapatmanızı öneririm.

Soru: İç bakla kavurması hangi yemeklerle servis edilebilir?

[C]Cevap:[/C] İç bakla kavurması genellikle pilav, bulgur pilavı veya ekmekle servis edilir. Ayrıca yanında yoğurt ve salata ile de sunulabilir.

Soru: İç bakla kavurması ne kadar sürede pişer?

[C]Cevap:[/C] İç bakla kavurması yaklaşık 15-20 dakika içinde pişer. Ancak pişme süresi iç baklanın büyüklüğüne ve tazelik durumuna bağlı olarak değişebilir.