Yeni Yasa Bu Altcoin’leri Yasaklıyor: Haftaya Onaylanabilir!

celikci

New member
Önümüzdeki hafta, ABD’deki “House Financial Services” komitesi, stablecoin’leri düzenleyen maddeyi oylayacak. Detaylara nazaran tasarı, altcoin TerraUSD üzere algoritmik stabilcoinler için iki yıllık tam bir yasak öneriyor. İşte detaylar…

Yetkililer, kimi altcoin projelerine 2 yıllık ban getirebilir

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinin önderleri, harekete geçme süreci orta seçimlere yanlışsız giderek daralıyor. Fakat yetkililer, kripto para ünitesini düzenlemek için önerilen bir yasa tasarısının koşullarını müzakere etmeye devam ediyor. Bloomberg’e göre, en son yasa tasarısı TerraUSD (UST) üzere algoritmik stablecoin’leri iki yıl boyunca yasaklıyor. Başka yandan, düzenleyici kurumlar “içsel olarak teminatlandırılmış” tokenler üzerinde bir çalışma yürütüyor.


“İçsel olarak (endogenously)”, organizma yahut sistem ortasında üretilen yahut sentezlenen bir şey manasına gelir. TerraUSD ve Luna Mayıs ayında patlamadan evvel, yaratıcıları TerraUSD’nin kıymetini 1 dolarda sabit tutmak için Luna’yı basmak yahut yakmak için bir algoritmaya güveniyorlardı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 40 milyar doların üzerinde kıymet günler ortasında buharlaştı. Çöküş, kripto eleştirmenlerinin bir numaralı örneği haline geldi. Ayrıca yasa koyucuların ve düzenleyicilerin ilgisini ağırlaştırdı.

FED ve ABD Hazine Bakanlığı da stablecoin’lere yönelik bir çalışma yapabilir

Tasarının evvelki sürümleri, stablecoin ihraççılarının dolanımdaki tüm stablecoin’ler için 1:1 likit rezerv tutmasını gerektiriyordu. Ayrıyeten coin’leri destekleyebilecek varlık çeşitlerini de sınırlandıracaktı. Taslak mevzuat ayrıyeten ABD Hazinesi ve ABD FED’in Terra gibisi stablecoin’ler hakkında bir çalışma yapılmasını mecburî kılabilir. SEC, Para Ünitesi Denetleme Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu üzere öteki kurumlar da bunun bir kesimi olacak.


Tasarı, Terra gibisi stablecoin’ler ile ilgili tasaları ele almanın yanı sıra, bankaların ve banka dışı kuruluşların da stablecoin ihraç etmesine müsaade verecek. Lakin bankacılar, OCC üzere düzenleyicilerden de onay almak zorunda kalacaklar. Bankacı olmayanlar için ise, Fed karar almak için bir müddetç oluşturacaktır. Stablecoin yasası üzerinde aylardır çalışılmakta. Kısmen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafınca lisana getirilen tasalar niçiniyle geçmişte ertelenmişti.


Algoritmik stablecoin’lere yönelik tenkitler çok fazla

Yellen, kripto alanının daha fazla düzenlenmesi için davette bulunurken TerraUSD çöküşünü tekraren lisana getirdi. Emsal biçimde, Temsilci Waters bu yılın başlarında stablecoin’lerin risklerini vurguladı. “Araştırmalar, bu kelamda stablecoin’lerin birçoklarının aslında tam olarak rezerv varlıklar tarafınca desteklenmediğini gösterdi,” dedi. Bu durumda yatırımcı müdafaası eksikliğinin bile olabileceğini söylemiş oldu. Bu stil stablecoin’lerin, “ABD finansal istikrarını tehdit ettiğini” söylüyor. Kelam konusu algoritmik stablecoin’lerin birtakım örneklerini aşağıdaki listede bakılırsabilirsiniz:

  • Dai (DAI)
  • TerraUSD (UST)
  • Magic Internet Money (MIM)
  • Frax (FRAX)
  • Neutrino USD (USDN)
  • USDD
  • Ampleforth (AMPL)
  • USDX
  • Parallel (PAR)
 
Üst