5.000 Yıllık Ramcharitmanas’taki Bazı Ayetler Üzerine Tartışma: Akhilesh Yadav

KozmikRüya

New member
Samajwadi Partisi başkanı Akhilesh Yadav, Ramcharitmanalara karşı olmadığını söyledi.

Şans eseri:

Samajwadi Partisi başkanı Akhilesh Yadav Salı günü Ramcharitmanas’a karşı olmadığını ancak Hindu destanının belirli bir ayetiyle ilgili tartışmanın “5.000 yaşında” olduğunu iddia etti.

Uttar Pradesh Meclisindeki bütçe tartışması sırasında Bay Yadav, “Biz Ramcharitmanas’a karşı değiliz. Neden ‘prachar’ yapıyorsunuz. Tanrı herkes içindir, kimse (kişi) için değildir. Bağış alıyorsunuz (Ram tapınağının inşası için) ) yani Allah senin oldu.Fakat yanlış olan her şey yanlıştır.” Ramcharitmanas’ın bir mısrasında ‘tadan’ kelimesinden bahsederek, “Tadan’ın ne anlama geldiğini öğrenmek için bir kişiyi ayağa kaldırırsan, biz de bu konuda 10 kişiyi ayağa kaldırırız. Birini ayağa kaldırır mısın? yukarı çıkıp ‘tadan’ın anlamını açıklar mısınız? UP’de durum nedir anlatırsınız.”

Konuyla ilgili Ramdhari Singh Dinkar’ın şiirini okuyan Yadav, “Bu kavga bugüne ait değil. Bu kavga 5.000 yaşında” dedi.

“Racharitmanas’ı sormadım. Meclis Başkanı’nın ‘Shudra’nın ne olduğunu söylemesi gerektiğini söylemiştim. Bu ‘Shudra’ sizin kalkanınız olmazsa, o zaman iktidara gelemezsiniz.”

Bay Yadav, geçen ay SP lideri Swami Prasad Maurya’nın Ramcharitmanas’ın bazı ayetlerinin toplumun geniş bir kesimini “hakaret ettiğini” iddia etmesinden sonra bir tartışmanın patlak verdiği “Dhol, ganwar, shudra, pashu, naari, sakal tadan ke adhikari” ayetinden bahsediyordu. kast temelinde ve bunların “yasaklanmasını” talep etti.

Başbakan Yogi Adityanath Cumartesi günü Samajwadi Partisini Ramcharitmanas’ın bir kopyasını yakarak 100 crore Hindu’yu aşağılamakla suçladı.

SP lideri Maurya tarafından sakıncalı olarak nitelendirilen ayeti açıklayan CM Adityanath, ‘tadan’ın ‘dekhbhal’ (ilgi göstermek) anlamına geldiğini söylemişti.

Bay Adityanath’ın iddia edilen bir yorumuna tepki gösteren Akhilesh Yadav, “Bir kişi birinin babası hakkında konuşursa, o zaman diğeri de bunu yapabilir. Ama ‘Netaji’ (Mulayam Singh Yadav) böyle değerler vermediği için bunu yapmayacağım. bana göre.” Awadhi dilinde epik bir şiir olan Ramcharitmanas, Ramayana’ya dayanmaktadır ve 16. yüzyıl Bhakti şairi Tulsidas tarafından bestelenmiştir.

()

Günün Öne Çıkan Videosu

Arvind Kejriwal’ın Şimdiye Kadarki En Kötü Siyasi Krizi?