“Akademik özgürlük demokrasimizde değerli bir varlıktır”

“Bayanlar ve Baylar,

Güncel tartışmalar hakkında yorum yapma fırsatı verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Lütfen konuyu özetleyerek ve birkaç temel yorum yaparak başlamama izin verin.

Konuyla ilgili olarak üç olaya değinmek istiyorum. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı sınıflandırmak:

Birincisi: 13 Mayıs 2024'te Devlet Bakanı Prof. Dr. Döring, Berlin Özgür Üniversitesi'nde yaşanan olaylarla ilgili telefonla gönderilen açık mektubun hukuki incelemesini yaptırdı. Bu emir, uzman düzeyinde açıkça hem hukuki incelemenin hem de finansman kanunu kapsamında olası sonuçların incelenmesinin yapılması gerektiği anlamına gelecek şekilde anlaşılabilir. Dışişleri Bakanı Döring, 14 Haziran 2024'te kurum çalışanlarına gönderdiği e-postada buna dikkat çekti.

Devlet Bakanı Prof. Dr. Döring, finansman yasası kapsamında olası sonuçları inceleme niyetinde olmadığını belirtti. Finansman kanunu kapsamında olası sonuçların incelenmesi, başlatıldığı günden sonra daha fazla takip edilmedi.

Panorama raporunun 11 Haziran 2024'te yayınlanmasından önce, 13 Mayıs 2024'teki bu süreçten, yani finansman kanunu kapsamındaki sonuçların incelenmesinden haberim yoktu. Söz konusu sonuçların finansman kapsamında olması yönünde talimat vermedim. Hukuk incelendi, ben de bunu yapmak istemedim.

Bunun farkına varır varmaz konunun açıklığa kavuşturulmasını sağladım. Bu açıklama sırasında Prof. Döring ile daha fazla işbirliği için güven temelinin artık mevcut olmadığı sonucuna vardım.

İkincisi: Kamuoyundaki tartışmalar ışığında hukuki bir sınıflandırmanın gerekli olduğunu düşündüm. Bu nedenle 17 Mayıs 2024 tarihinde, benim bilgim dahilinde, açık mektubun içeriğinin finansman hukuku sonuçlarının incelenmesi değil, hukuki olarak sınıflandırılması devreye alındı. Bu emir teknik düzeyde [die] Halihazırda hazırlanmakta olan bir şablonu Devlet Bakanı Prof. Dr. Döring'e sundum. Talep edilen hukuki sınıflandırma, açık mektubun içeriğinin temel hak kapsamında korunan ifade özgürlüğü alanına girdiğini gösterdi. Yine de açık mektubun içeriğine eleştirel yaklaşmaya devam ediyorum.

Ve üçüncüsü: Basın soruşturmalarına hazırlıklı olmak amacıyla, bakanlığımda, açık mektubun imzacısının konuya ilişkin teknik düzeyde bir genel bakışı hazırlandı. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Bu genel bakış bana sunulmadı ve üçüncü taraflara gönderilmedi. Genel bakış teknik düzeyde kaldı. Bundan ancak 11 Haziran 2024 tarihli Panorama raporundan sonra haberdar oldum.

Bir kez daha vurgulayayım:

Açıktır ki, teknik düzeyde Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı en azından bir gün, yani 13 Mayıs'ta, açık mektubun yasal olarak sınıflandırılmasının yanı sıra, finansman yasası kapsamında olası sonuçlarının incelenmesinin de görevlendirildiği izlenimi yaratıldı. Finansman yasası kapsamında olası sonuçların incelenmesi sorunu, kararın verildiği günden sonra daha fazla takip edilmedi. Ancak yine de aynı izlenim yaratıldı: İfade özgürlüğü kapsamına giren açık mektup esas alınarak finansman kanunu kapsamındaki sonuçların incelenmesi. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı düşünülmüştü. Açık söyleyeyim: Böyle bir inceleme akademik özgürlük ilkelerine aykırı olacaktır. Bu nedenle konuyu iyice araştırdım.

Akademik özgürlük demokrasimizde değerli bir varlıktır. Bugün geldiğimiz noktayı bilimimize borçluyuz. Ve her şekilde savunulmalıdır. Araştırmacılarımız harika şeyler başarıyor ve bize ilerleme ve bilgi kazandırıyor.

Ve bir şey kesin: Fonlamamız siyasi ideolojiye değil, bilimsel mükemmelliğe göre veriliyor. Bu akademik özgürlüğün temel ilkesidir ve ben şahsen bu temel ilkenin arkasındayım.

Ancak en büyük akademik özgürlük için verilen günlük mücadele yalnızca parlamentolarda ve mahkemelerde verilen bir mücadele değil. Daha ziyade, özgürlüğün yararına tartışmanın egemenliğini güçlendirmeyi hepimiz görevimiz haline getirmeliyiz.

Buna görüş çatışmaları da dahildir. Bu nedenle açık mektupla ilgili bir şeyler söyleyerek bitirmek istiyorum:

Bazı Yahudi öğrencilerin üniversiteye gitmekten korktukları için ikinci dönem tatile çıktıklarını görüyoruz. Yahudi öğretim görevlilerine düşmanca davranıldığını görüyoruz.

İşte bu nedenle, açık mektubun polis operasyonlarının genel olarak reddedilmesi veya suçların soruşturulmaması yönünde çağrıda bulunması en azından eleştiriye değer. Aynı zamanda Yahudi karşıtı olayları ve Yahudi yurttaşlarımıza yönelik şiddet içeren saldırıları da gözlemliyoruz.

Yasal sınıflandırma Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı açık mektubun ifade özgürlüğü kapsamında korunduğunu açıkça ortaya koymuştur. Ancak bu, içeriğini hala eleştiriye değer bulmadığım anlamına gelmiyor.

Çok teşekkür ederim.”