Alman üniversitelerinin uluslararasılaşmasına yeni ivme

14 Haziran'da Saarbrücken'de düzenlenen Federal Almanya Cumhuriyeti Eyaletlerinin Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Daimi Konferansı (Kultusministerkonferenz – KKM), federal ve eyalet hükümetleri tarafından ortaklaşa desteklenen, Almanya'daki üniversiteler için yeni bir uluslararasılaşma stratejisini kabul etti.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, “Üniversitelerin uluslararasılaşması mükemmel araştırma ve öğretimin temel unsurudur. Uluslararası bilimsel işbirliği aynı zamanda iklim krizi, sağlığın korunması veya demografik değişim gibi küresel zorluklarla mücadelede de anahtardır” dedi. Bu nedenle strateji, üniversitelerimizin dört temel eylem alanında uluslararasılaşmasına yeni bir ivme kazandırıyor ve federal eyaletlerle birlikte en uygun çerçeve koşullarını yaratıyor. “Bu şekilde, yüksek öğrenim ve bilimin merkezi olarak Almanya'nın çekiciliğini ve küresel rekabet gücünü daha da artırıyoruz.”

Dört eylem alanı

Üniversitelerin uluslararasılaşmasına yönelik yeni strateji dört merkezi eylem alanını içermektedir:

1. Uluslararası hareketliliğin motoru olarak üniversiteler: Federal ve eyalet hükümetleri, gelişmiş bir karşılama kültürü ve daha fazla yabancı dil eğitim programları aracılığıyla uluslararası öğrencilerin ve araştırmacıların işe alınmasını, entegrasyonunu ve işte tutulmasını teşvik etmektedir. Buna ek olarak, Almanca dil becerilerinin öğretimi geliştirilecek, eğitimin başarı oranı artırılacak ve uluslararası mezunların kalması için daha fazla fırsat yaratılacaktır. Aynı zamanda yerli öğrencilerin ve araştırmacıların uluslararasılaşma deneyimleri de güçlendirilecektir.
  2. Yasal ve yapısal çerçevenin iyileştirilmesi: Federal ve eyalet hükümetleri, hızlandırılmış vize ve ikamet prosedürlerinin yanı sıra esnek erişim yolları ve optimize edilmiş tanınma uygulaması yoluyla uluslararası öğrencilere yönelik düzenleyici gereklilikleri iyileştirmek istiyor. Üniversite personelinin çeşitlendirilmesi ve ihtiyaçlar doğrultusunda barınma sağlanması da diğer eylem alanları arasında yer alıyor.
  3. Küresel bağlamda uluslararası işbirliği: Federal ve eyalet hükümetleri üniversitelerde krize dayanıklı yapıları teşvik ediyor ve akademik özgürlüğü korumaya kararlılar. Bunu yaparken Avrupa Yükseköğretim Alanının daha da güçlendirilmesine kararlıdırlar. Aynı zamanda demokratik yönelimli ülkelerle daha yoğun bir işbirliği ve özellikle Küresel Güney'de ortaklıkların coğrafi olarak çeşitlendirilmesi peşinde koşuyorlar.
  4. Dijital dönüşümden yararlanma: Federal ve eyalet hükümetleri, dijitalleşme ve uluslararasılaşmanın stratejik entegrasyonunu teşvik eder, veri koruması açısından güvenli altyapılar oluşturur ve dijital değişim için ortak standartlar geliştirir. Sanal formatlar fiziksel hareketliliği tamamlar ve uluslararası eğitime erişimi genişletir.
Yeni strateji 2024'ten 2034'e kadar olan dönem için geçerlidir. Federal hükümet ve eyaletler tarafından kendi sorumlulukları dahilinde uygulanmaktadır.