Antalya’da boğulma tehlikesi geçirene ‘cankurtaran dron’ ile müdahale edilecek

KozmikRüya

New member
Antalya Büyükşehir Belediyesi, geçen aylarda envanterine eklediği hava aracı dron ile biroldukça noktaya müdahale ediyor. Deniz kirliliğinin önlenmesi için havadan deniz araçlarının denetimlerinde kullanılan helikopter ve uçaklara göre daha ekonomik olan dron ile havadan deniz kirliliği denetim ediliyor. Türkiye’de birinci sefer kullanılan dron, ucundaki tetik sistemine takılan can yeleği ile cankurtaran olarak kıyılarda kullanılıyor.

Her hava şartında çalışabiliyor, suya inebiliyor

DHA’nın haberine bakılırsa; boğulma tehlikesi geçiren kişinin tespit edilmesiyle havalandırılan dron, kamera yardımıyla yeri tespit edilen şahsa can yeleğini ulaştırıyor. Suya inebilen ve berbat hava şartlarında dahi çalışabilen dron ile yaz devrinde kente gelen yerli ve yabancı milyonlarca turistin can güvenliği sağlanacak.

Denize düşse de çalışabiliyor

Dron yardımıyla boğulma tehlikesi geçiren bireye daha süratli müdahale bahtı olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Kıyı İdaresi Şube Müdürlüğü yetkilisi Kemal Özgün, “Dronumuz her türlü hava koşulunda çalışabiliyor, denize düşse dahi yine kalkabiliyor. Dronu tıpkı zamandaniz araçlarının kontrolünde tıpkı vakitte boğulma hadiselerine müdahalede cankurtaran olarak kullanıyoruz. Dronumuzun altında bir tetik sistemi var. Tetik düzeneğine bağladığımız can yeleği, boğulma hadisesine dronla gdolayılüyor” dedi.

Türkiye’de birinci kere kullanılıyor

Cankurtaran dronun Türkiye’de birinci sefer kullanıldığını belirten Özgün, “Biz de Antalya Büyükşehir Belediyesi envarterine 2022 yılında faal olarak bu hizmeti sunduk. Cankurtaran hizmetinde boğulma hadisesi geçiren beşere ne kadar süratli ulaşabilirsek onu hayata döndürme bahtımız o kadar yüksek. Dronumuz havadan gittiği için bir cankurtarana nazaran birinci müdahaleyi daha süratli yapıyor” diye konuştu.

Tatilci mutlu: “Bence her kıyıda olmalı”

Sahilde cankurtaran dronun tatbikatını merakla takip eden tatilci İbrahim Enes Torun, “Vakayı kurtarma mühleti bu türlü daha süratli. Ben de birinci sefer görüyorum ve şaşırdım. Can yeleği ile daha süratli müdahale ediliyor. Beşerler, bu türlü kendilerini daha inançta hisseder. Bence bütün kıyılarda olmalı” dedi.