Assam Sel Durumu Kötüleşirken 30'dan Fazla Ölü ve 1,6 Lakh'tan Fazla Etkilendi

KozmikRüya

New member
43 yardım kampına 5.114 kişinin sığındığı yardım çalışmaları sürüyor.

Guwahati:

Assam'daki şiddetli sel, 15 bölgede 30'dan fazla kişinin ölümüne ve 1,61 lakh'tan fazla insanı etkiledi. Karimganj ilçesine bağlı Badarpur bölgesinde meydana gelen heyelan, aralarında bir kadın ve üç kızının yanı sıra üç yaşında bir erkek çocuğun da bulunduğu beş kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Salı gecesi Gainachora köyünde heyelan meydana geldi. Heyelan ölümleri, Remal Kasırgası'nın Mayıs ayında eyalete ulaşmasından bu yana Assam'daki toplam ölüm sayısını 30'un üzerine çıkardı.

“Dün gece saat 12.45'te Badarpur polis karakoluna bağlı Gainachora (Bendargool) köyü bölgesinde heyelan olduğu bilgisi geldi. Bilginin alınması üzerine Badarpur polis karakolu sorumlusu, personeli ve SDRF personeli ile birlikte harekete geçti. Karimganj bölgesi polis şefi Partha Protim Das, olay yerine koştu ve bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. Üç saat sonra kurtarma ekibi enkazdan beş ceset çıkardı.” dedi.

Kurbanların kimlikleri Roymun Nessa (55) ve kızları Sahida Khanam (18), Jahida Khanam (16) ve Hamida Khanam (11) olarak belirlendi. Üç yaşındaki çocuğun Mahimuddin'in oğlu Mehdi Hasan olduğu belirlendi.

Assam Eyalet Afet Yönetim Otoritesi'ne (ASDMA) göre Karimganj, sel suları altında kalan 1.52.133 kişiyle en kötü etkilenen bölge oldu. Felaket, toplam 1.378,64 hektarlık mahsul alanını ve 54.877 hayvanı etkiledi. Şu anda 24 gelir bölgesinde 470 köy sular altında kaldı.

43 yardım kampına 5.114 kişinin sığındığı yardım çalışmaları sürüyor. Ancak setler, yollar ve köprüler de dahil olmak üzere altyapıya verilen hasarın boyutu, yardım ve yardım sağlamadaki zorlukları daha da artırdı. Kampur'daki Kopili Nehri'nin tehlike seviyesinin üzerinde aktığı ve bu durumun daha fazla su baskını endişesine yol açtığı bildiriliyor.

Selden etkilenen bölgeler arasında Biswanath, Lakhimpur, Hojai, Bongaigaon, Nalbari, Tamulpur, Udalguri, Darrang, Dhemaji, Hailakandi, Karimganj, Goalpara, Nagaon, Chirang ve Kokrajhar yer alıyor.