Bağcılar’da sokakta tehditler savuran Suriyeli hudut dışı edilecek

KozmikRüya

New member
Geçtiğimiz 10 Nisan günü İstanbul’un Bağcılar ilçesi Çınar Mahallesi 842’nci Sokak’tan saat 17.00 sıralarında geçen bir şoför, dükkanının önündeki yolun kenarında oturan Suriye asıllı esnaf Hamza Hammamı’nı trafiği engellediği sebebi öne sürülerek uyardı.

Bunun üzerine şoför ile Suriyeli esnaf içinde tartışma çıktı.

Akabinde oburlarının da olaya dahil olmasıyla sokakta ortalık birbirine girdi.

“Erkek olan buraya gelsin”

Bu sırada Hamza Hammamı, dükkanından sandalyeyi tekrar çıkararak, “Erkek olan buraya gelsin” diye bağırıp etrafa tehditler savurdu.

Olayın imajlarının ortaya çıkması üzerine savcılık, Hamza Hammamı hakkında ‘Halk içinde kin ve düşmanlığa tahrike yol açacak biçimde etrafa hakarete ve tehdit içeren kelamlar sarf etmesi’ niçiniyle soruşturma başlattı.

Gözaltına alındı, sözü ortaya çıktı

Soruşturma kapsamında polis, Suriye asıllı Hamza Hammamı’yı gözaltına aldı.

Hammamı, emniyetteki süreçlerinin akabinde Bakırköy Adliyesine sevk edildi.

Savcılıktaki tabiri ortaya çıkan Hamza Hammamı’nın, “Ben 7-8 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Gereğince Türkçe konuşabiliyorum. Hakkımdaki suçlamayı kabul etmiyorum. Ben kimseye hakaret ve tehditte bulunmadım. Kimseyi darbetmedim. Ayrıyeten öbür insanlara karşı yahut Türk halkına karşı kışkırtıcı ve aşağılayıcı kelam ve davranışta bulunmadım. Ben yalnızca trafik niçiniyle iş yerimin önünde seyir halinde olan aracın devamlı kornaya basması üzerine uyarmak istedim.

“Bir kısım şahıslar bana saldırdılar”

Fakat uyarmak istediğim araç şoförü ve yakını olduğunu iddia ettiğim bir kısım şahıslar bana saldırdılar. bu türlü gerginlik yaşandı. çabucak sonrasında şahıslar araçlarına binip olay yerinden ayrıldılar. Ben bu olayın gerginliği ve ayrıyeten Suriye’de bulunan eniştemin kısa mühlet evvel vefat etmesi ve bu hadiseden benim yeni haberdar olmam niçiniyle olayın tesiri altındaydım.

“Polisi görür görmez oturduğum sandalyeden kalktım”

Ayrıyeten benim arkadaşlarım beni tutarak iş yerinin içine sokmaya çalıştılar. Güya ben hata işlemişim ve beni koruyormuş üzere davrandılar. halbuki ben rastgele bir hata işlemedim. Kabahat işlemediğimi ve saf olduğumu tabir etmek için dışarı çıktım. Burada bağırarak Türk halkına saygılı olduğumu, saygımın, sevgimin sonsuz olduğunu lakin kendimin akına uğradığımı söz etmek istedim. O anda polis gelmiş lakin ben polisi görmemiştim. Polisi görür görmez aslına bakarsanız oturduğum sandalyeden kalktım.

“Televizyon kuruluşundan şikayetçiyim”

Kimseye saygısızlık yapmadım. Hatasızım ayrıyeten bana saldıran şahısların aracında bayan ve çocuk olduğunu bilmiyordum. Engelli bir çocuk olduğunu da daha sonradan öğrendim. Bu niçinle bana saldıran şahıslardan şikayetçi değilim lakin olayın manzaralarını kanalda yayınlayarak farklı bir biçimde haberleştiren televizyon kuruluşundan şikayetçiyim.”
dediği öğrenildi.

Hudut dışı edilecek

DHA’nın haberine nazaran Hamza Hammamı’nın, “Kasten Yaralama”, “Hakaret”, “Tehdit ve Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etme” cürümlerinden tabiri alındı.

Hammamı, sözünün alınmasının akabinde hudut dışı edilmek üzere emniyete teslim edildi.