Bakan Ashwini Vaishnaw: “Hindistan 6 Yılda En Büyük 3. Ekonomi Olacak”

KozmikRüya

New member
Yeni Delhi:

Birlik bakanı Ashwini Vaishnaw Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Modi liderliğindeki hükümetin kolaylaştırıcı politikaları ve tabandan gelen girişimlerinin 2014’ten bu yana ülkenin sosyal ve ekonomik dönüşümüne yol açtığını ve ülkenin iki yıl içinde dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olmaya hazır olduğunu söyledi.

Hindistan’ın küresel olarak parlak bir nokta olarak görüldüğünü ve dünyanın Hindistan’a güvendiğini söyleyen Vaishnaw, insanları 2047 yılına kadar ülkeyi yeni zirvelere taşıyacak olan kararlı liderliğe olan inançlarını sürdürmeye çağırdı.

Başbakan Narendra Modi liderliğindeki hükümetin 2014 yılında iktidara gelmesinin ardından Hindistan’ın onuncu sıradan beşinci sıraya yükseldiğini söyleyen Vaishnaw, iki yıl içinde Hindistan’ın dünyanın dördüncü büyük ekonomisi olacağını da sözlerine ekledi.

Vaishnaw, “Altı yıl içinde, Hindistan dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olacak” dedi ve kararlılık ve yapabileceğimiz bir tavırla yönlendirilen hükümet altında ilerleme ve ekonomik büyümenin hızını vurguladı.

Demiryolları, Bilişim ve İletişim Bakanı Bay Vaishnaw, Modi hükümetinin dokuz yılı hakkında ulusal bir toplantıda konuşuyordu.

Hükümetin insanları güçlendiren ve yaşamları değiştiren çeşitli planları ve girişimlerinin altını çizen Bay Vaishnaw, izleyicilere şunları söyledi: “Geleceğiniz bugünün Hindistan’ında inşa ediliyor. 2047’de gelişmiş bir ülkede yaşayacaksınız… en iyi ekonomiler arasında yer almak.”

Bay Vaishnaw, Başbakan’ın liderliğinin yeni bir düşünce süreci, vizyon getirdiğini ve zihniyetleri değiştirdiğini söyledi. Önceleri yoksullar sadece oy bankası olarak görülüyordu. 2014’ten bu yana hükümet programlarının insanların güçlenmesine yol açtığını, dönüştürücü ve niteliksel değişiklikler getirdiğini ve hizmetlerin tabandan sunulmasını sağladığını belirtti.

Bakan, o zamandan beri hükümetle hükümetlerin 2014 öncesi performansı hakkında bir sunum yaptı ve önceki yönetişim çabaları dolandırıcılıkla eşanlamlı hale gelirken, mevcut hükümetin ‘yoksulların yararına her kuruş’ ahlakıyla çalıştığını söyledi. Bunun, toplumun yoksul ve zayıf kesimlerini göz önünde bulundurarak plan ve programların tasarlanma ve uygulanma biçimine yansıdığını söyledi.

Muhalefeti eleştiren bakan, 2014’ten önce Kongre yönetiminin ilerlemekte olan ülkeyi ‘kırılgan beşli’ haline getirdiğini ve 2014’ten bu yana tutarlı çabaların onu bir kez daha küresel birinci lige getirdiğini söyledi.

Aşılara zamanında erişimden (Covid sırasında), güvenli içme suyu sağlamaya ve Pradhan Mantri Awas Yojana kapsamında uygun fiyatlı konut sağlamaya, demiryolu, hava ve karayolu altyapısının güçlendirilmesine kadar, hükümetin girişimleri “nitel ve gerçek bir değişim” getirdi ve öncülük etti. kapsayıcı büyüme için dedi.

Bugün ülkede Başbakan Awas Yojana altında 3,5 crore ev inşa edildi, 12 crore insanın su bağlantısı var ve 9,6 crore aileye gaz tüpü sağlandı.

Hindistan bugün Ayushman Bharat altında dünyanın en büyük sağlık sigortası programını yürütüyor ve muhtaçlar için 5 lakh Rs’ye kadar ücretsiz medicare hükümleri yarattı, toplam kapsam ABD ve Rusya nüfusunun toplamından daha fazla.

Bakan, yerel altyapının da 2014’ten bu yana benzeri görülmemiş bir makyaj gördüğünü söyledi; bu, uygun zihniyet ve düşünce süreci eksikliği nedeniyle daha önce büyük ölçüde eksik olan bir şeydi. Dokuz yılda 74 havalimanının inşa edildiğini, 2014 yılına kadar yaratılan sayıyla eşleşen bir rakamdan alıntı yaptı. Hindistan’ın 2014 yılına kadar su yolu yokken 111 su yolu olduğunu söyledi, Hindistan’ın tren istasyonlarının modernize edildiğini ve dünya standartlarını yansıttığını sözlerine ekledi. Havaalanları gibi tesisler.

Bay Vaishnaw, dijital devrimin teknolojiyi demokratikleştirdiğini ve yoksullar için yeni fırsatlar getirdiğini söyledi ve ülkede dijital ödemelerin büyük ölçüde benimsenmesinden bahsetti.

()
 
Üst