Baş Bakan, Manipur’da 40 İsyancının Vurularak Öldürüldüğünü Söyledi; Karşılaşmalar Açık

KozmikRüya

New member
Manipur’daki etnik şiddet 3 Mayıs’ta başladı; eyalet o zamandan beri internetsiz (PTI)


Yeni Delhi/Imphal:

Kaynaklar Haberler’ye verdiği demeçte, Manipur Polisi komandolarının bugün eyaletin etnik şiddetin vurduğu çeşitli bölgelerinde sekiz saatten fazla bir süredir isyancılarla çatıştığını söyledi.

Başbakan N Biren Singh bugün gazetecilere verdiği demeçte, “40 teröristin” vurularak öldürüldüğüne dair haberler aldıklarını söyledi.

“Teröristler M-16 ve AK-47 saldırı tüfeklerini ve keskin nişancı silahlarını sivil halka karşı kullanıyorlar. Birçok köye gelip evleri yaktılar. Ordu ve diğer güvenlik güçlerinin de yardımıyla onlara karşı çok güçlü adımlar atmaya başladık. 40 kadar teröristin vurularak öldürüldüğüne dair raporlar aldık” dedi.

Singh, “Teröristler silahsız sivillere ateş ediyor” dedi ve çatışmanın Manipur’u parçalamaya çalışan silahlı teröristler ile merkezin yardım ettiği eyalet hükümeti arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynaklar, isyancıların bugün saat 02.00’de Imphal vadisi ve çevresindeki beş bölgeye aynı anda saldırdığını söyledi.

Alanlar Sekmai, Sugnu, Kumbi, Phayeng ve Serou’dur. Daha fazla bölgede silahlı çatışmaların sürdüğüne ve sahipsiz cesetlerin sokaklarda yattığına dair haberler var.

Kaynaklar, daha fazla ayrıntı vermeden Sekmai’deki silahlı çatışmanın sona erdiğini söyledi.

Eyalet başkenti Imphal’daki Bölgesel Tıp Bilimleri Enstitüsü’ndeki (RIMS) doktorlar bugün telefonla Haberler’ye verdiği demeçte, Phayeng’deki silahlı çatışmada 10 kişinin yaralandığını bildirdi.

Bir çiftçi olan 27 yaşındaki Khumanthem Kennedy, Bishenpur’un Chandonpokpi’sinde çok sayıda kurşunla vurulduktan sonra öldürüldü; kaynaklar, cesedinin RIMS’e götürüldüğünü söylerken, daha fazla can kaybından korkulduğunu da sözlerine ekledi. Kennedy, karısı ve küçük oğlu tarafından hayatta kaldı.

arju8vto


Manipur etnik şiddeti: Ordu ve diğer güvenlik güçleri de isyancı gruplara karşı operasyonlar yürütüyor


Başbakan, son iki gün içinde Imphal vadisinin eteklerinde sivillere yönelik şiddetli saldırıların iyi planlanmış göründüğünü ve özellikle Devlet Bakanı Nityanand Rai barış görevi için Manipur’dayken şiddetle kınanacağını söyledi.

25’in üzerinde Kuki isyancı grubu, merkez ve eyalet hükümeti ile üçlü “operasyonların askıya alınması” (SoO) anlaşmasını imzaladı. SoO kuralları uyarınca, isyancılar hükümet tarafından belirlenen belirlenmiş kamplara kapatılacak ve silahlar kilit altında tutulacak ve düzenli olarak izlenecektir.

İçişleri Bakanı Amit Shah’ın yarın Manipur’u ziyaret etmesi planlanıyor. Hem Meiteileri hem de Kukileri sakinliği ve huzuru korumaya ve normale döndürmek için çalışmaya çağırdı.

Genelkurmay Başkanı General Manoj Pande de güvenlik durumunu gözden geçirmek için dün iki günlük bir ziyaret için eyalete gitti.

Imphal vadisi ve çevresinde yaşayan Meiteiler ile tepelere yerleşen Kuki kabilesi arasında, Meiteilerin Planlı Kabileler (ST) kategorisine dahil edilme talepleri üzerine devam eden etnik şiddet, o zamandan bu yana 70’in üzerinde can aldı. 3 Mayıs’ta çatışma çıktı.

Manipur 25 günden fazladır internetsiz.
 
Üst