Bhagwant Mann’ın ‘Başkanın Kuralı’ Mektubu Üzerine

KozmikRüya

New member
Bay Mann, kanun ve düzenin tamamen kontrol altında olduğunu söyledi. (Dosyalar)

Chandigarh:

Pencap Valisi Banwarilal Purohit’in kendisine Başkanlık Kuralı’nın olası dayatılmasına ilişkin uyarıda bulunan bir mektup yazmasını güçlü bir istisna olarak gören Başbakan Bhagwant Mann, Cumartesi günü Valinin eyaletteki “barışsever insanları tehdit ettiğini” ve yasa ve düzenin yürürlükte olduğunu söyledi. tam denetim.

Burada gazetecilere konuşan başbakan, vali tarafından gönderilen mektupların çoğunluğunun yanıtlandığını söyledi.

“Dün Vali, Pencap’ın barışsever halkını Başkan’ın yönetimini dayatacağı tehdidinde bulundu. Vali kanun ve düzene ilişkin soruları gündeme getirdi. Hükümetimiz geldiğinden beri pek çok iş yapıldı. Yalnızca ağustos ayında. 41 kilo eroin ele geçirildi… Şu ana kadar 753 gangster tutuklandı, 786 silah ve araç ele geçirildi. Kanun ve düzen tam kontrol altında” dedi.

Bay Mann, Banwarilal Purohit’in Kırsal Kalkınma Fonu’nun Merkezden serbest bırakılmasına ilişkin devletin talepleri üzerine bir mektup yazıp yazmadığını sordu.

“Vali bana 16 mektup yazdı, 9’una cevap verildi. Yakında geri kalan mektuplara da cevap verilecek. Ne aceleniz var? Vali hiç RDF (Kırsal Kalkınma Fonu) ile ilgili mektup yazdı mı?” Pencap? Çiftçi meselesiyle ilgili herhangi bir şey sordu mu? Vali Sahab, hiç Pencap’ın yanında yer aldınız mı,” diye sordu Bay Mann.

Başbakan, “İktidara olan açlık tüm mektuplarda görülüyor. Vali Nagpur’dan geliyor ama aynı zamanda Rajasthan’a da ait. Orada seçimler geliyor, seçimlere oradan yarışın ve Başbakan olun” diye ekledi.

Bay Mann, eyalet hükümetinin selden etkilenen insanlara yardım sağlamak için çalıştığını söyledi ve SDRF fonlarının serbest bırakılmasının zorluğundan bahsetti.

“Pencap şu anda sel felaketiyle karşı karşıya. Kaybını birer birer telafi etmek zorundayız. Yanımızda 9.600 milyon Rs SDRF var. Ancak Merkezin katı kuralları nedeniyle bunu insanlara veremiyoruz. “dedi.

Banwarilal Purohit daha önce başbakana sert ifadeli bir mektup göndererek onu eyalette Başkan’ın yönetimini tavsiye edebileceği ve mektuplarına cevap verilmemesi halinde cezai soruşturma başlatabileceği konusunda uyarmıştı.

Bay Purohit mektubunda “Eyaletteki anayasal mekanizmanın başarısız olduğuna inanmak için nedenler olduğunu belirtmekten üzüntü duyuyorum” demişti.

Vali ayrıca Pencap başbakanından Anayasanın 356. Maddesi ve Hindistan Ceza Kanununun 124. Maddesi uyarınca bu “nihai kararı” almadan önce harekete geçmesini istedi.

“Anayasal mekanizmanın başarısızlığı konusunda Hindistan Cumhurbaşkanı’na 356. madde uyarınca bir rapor gönderilmesine ilişkin nihai karardan ve TMK’nın 124. maddesi uyarınca ceza davası başlatılmasına ilişkin karar alınmadan önce, sizden gerekli bilgileri bana göndermenizi rica ediyorum. Mektuplarımda aranıyordu… eyaletteki uyuşturucu sorununa ilişkin sizin tarafınızdan atılan adımlar konusunda da, aksi takdirde kanuna ve Anayasaya göre harekete geçmekten başka seçeneğim kalmayacak” diye yazdı vali.

“İdarenin iyi, verimli, tarafsız ve dürüst kabul edilecek bir düzeyde yürütülmesini ve hükümet tarafından dile getirilen önerilerin Anayasa’ya aykırı olmamasını sağlamak Anayasa ile Valiye verilen görevle yükümlüyüm. Bu nedenle sizi tavsiyede bulunmak, uyarmak ve yukarıda belirtilen mektuplarıma yanıt vermenizi ve aradığım bilgileri bana vermenizi rica etmek zorundayım” diye ekledi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)