Binance’deki Bu Altcoin Hacklendi: hadisede Vitalik Buterin İzi!

SessizGozler

New member
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir altcoin hack’ine yönelik yeni gelişmeler yaşanıyor. PeckShield Perşembe günü yaptığı açıklamada, 20 milyon Optimism (OP) tokenını çalan bir bilgisayar korsanının Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e 1 milyon OP aktardığını doğruladı. Ayrıyeten, saldırgan 1 milyon OP oy hakkını Ethereum Vakfı’nda bir güvenlik uzmanı ve bilgisayar korsanı olan Yoav Weiss’e devretti, zira Vitalik altcoin’leri Weiss’e devretti. Lakin Weiss, hacker’ın kendisi olmadığını fakat beyaz şapkalı bir hacker olduğuna inandığını belirtti. İşte detaylar…

Hacker, Vitalik Buterin’e altcoin gönderdi

Bir bilgisayar korsanı, likidite sağlayıcısı Wintermute’ün cüzdan adresinden 20 milyon OP idare tokenını çalmayı başardı. Wintermute, L2 adresi yerine çabucak hemen Optimism’e (L2) dağıtılmamış bir Ethereum (L1) fazlacalu imza adresi sağladı. Wintermute, L1 multisig mukavelesini L2’de birebir adrese dağıtmaya başladı, fakat bilgisayar korsanı mukaveleyi şirkettilk evvel dağıtmayı başardı ve 20 milyon OP tokenını çaldı.

İlginç bir biçimde, bilgisayar korsanı, Optimism idaresini manipüle etmek için tokenları kullanmadı, bunun yerine Vitalik Buterin’in cüzdan adresine 1 milyon OP tokenını gönderdi. Bu ortada, saldırıyı açıklayan Yoav Weiss tweet attı:

Ve olay örgüsü ilginçleşiyor. Bu açıklayıcıyı yazarken, saldırgan bana 1M OP atarak oylama yetkisi verdi: Yetki verdiğiniz için teşekkür ederiz İpucu: hayır, saldırgan ben değilim ve kim olduğunu bilmiyorum. Ancak artık bunun bir beyaz şapka olduğunu kestirim ediyorum.

And the plot thickens. As I was writing this explainer, the attacker delegated the 1M OP voting power to *me*: https://t.co/75VPmS91J5

Thank you for delegating
🙂

Hint: no, I'm not the attacker and I don't know who is. But now guessing it's a whitehat.

— yoav.eth (@yoavw) June 9, 2022

Bu ortada Wintermute takımı, bilgisayar korsanını çalınan Optimisim tokenlarını iade etmeye çağırdı. Ayrıyeten, gelecekte danışmanlık fırsatları yahut öteki işbirliği biçimleri için bilgisayar korsanıyla çalışmaya hazır olduklarını söylemiş oldu. Likidite sağlayıcı, beyaz şapkalı hacker’a düşünmesi için bir haftalık bir süre verdi. Aksi takdirde, Wintermute parayı iade edecek ve bilgisayar korsanlarını takip edeceğini söylemiş oldu.

OP fiyatı düşüş yaşadı

Ethereum ölçeklendirme tahlili Optimism’in meblağları, son 24 saatte yüzde 10’dan fazla düşerek 0,7142 dolar ile tüm vakit içinderın en düşük düzeyine geriledi. Coin, Binance üzere büyük kripto para borsalarında listelenmesiyle popülerlik kazanmıştı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere başarısız bir listelemeden daha sonra esasen düşük performans gösteren OP token fiyatları, hack’ten daha sonra bir darbe daha aldı. Yazma sırasında, OP fiyatı bir ölçü kaybı telafi etti. Şu an, 0.90 dolar düzeyinden el değiştiriyor. Wintermute, saldırganın sırf 1 milyon OP tokenı sattığı ve saldırganın hala 19 milyon OP tokenı olduğu için bunun saf bir taarruz olduğunu umuyor.