Bitcoin’in Ötesine Bakmak: Bu 5 Altcoin Devasa Büyüyebilir!

celikci

New member
Bitcoin, şu anda yaygın olan, merkezi global finansal sistemi vakit içinde devireceği vaadiyle piyasaya sürüldü. birebir vakitte, sonlu bir kripto para arzına sahip olduğundan ve kaynak kodu değiştirilemediğinden, enflasyona karşı bir korunma olarak da kabul ediliyor. Bitcoin, aşikâr bir uzaklıkta en kıymetli kripto para ünitesi oyuncusu olarak kalıyor. Lakin, öbür kripto para üniteleri de yatırımcılar içinde popülerlik kazanıyor. Kripto uzmanı Tabasum M, Bitcoin’e alternatif muazzam potansiyeli olan 5 altcoin projesini paylaşıyor.

İlk sırada önder altcoin Ethereum (ETH) var

Bu alternatif yalnızca bir kripto para ünitesinden daha fazlası. Ethereum, programcıların Blockchain’inde dApp’ler ve akıllı mukaveleler başlatmasına müsaade veren bir Blockchain. Ethereum’un mahallî tokeni ETH. Kullanıcılar, ETH’yi Blockchain’de gezinmek ve varlıkları alıp satmak için kullanıyor. Bu yüzden, bir kripto para ünitesi demek de mümkün. Ethereum, dolandırıcılığa karşı sağlam ve inançlı. Ayrıyeten, rastgele bir kesinti, denetim yahut üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan çalışıyor. Bu yüzden, tüm dünyadaki merkezi olmayan uygulama geliştiricileri içinde giderek daha tanınan hale geliyor.


Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Ethereum, bu ay ortasında güç tüketimini %99 azaltacak ve Ethereum’daki süreçleri epeyce daha süratli hale getirecek olan Proof-of-Stake (PoS) konsensüsüne geçti. İştirakçilerin, artık ETH’lerini stake etmeleri mümkün. Uzmanlara göre, bu da Ethereum ağını daha inançlı hale getiriyor. Stake eden iştirakçiler ise ETH mükafatı alacak. ETH hala piyasadaki en büyük ikinci kripto para ünitesi. Bitcoin’e alternatif arıyorsanız, Ethereum ile başlayabilirsiniz.

İkici sırdaki altcoin Litecoin (LTC)

Litecoin, 2011 yılında piyasaya adım attı. Yaratıcısı, bununla birlikte Google’da mühendis olarak çalışan MIT mezunu Charlie Lee. Bitcoin ile birebir takımdan bir dijital para ünitesi. Kendi Blockchain’indeki süreçleri onaylamak için Proof-of-Work (PoW) konsensüs düzeneğini kullanıyor. Litecoin, tabiatı gereği merkezi olmayan, açık kaynaklı bir dijital ödeme ağı. Litecoin’i Bitcoin’den farklı kılan şey, kullanıcılarına Bitcoin’den daha süratli süreç suratı sunması.


Üçüncü sırada Ethereum Katili Cardano (ADA) var

Cardano, Ethereum’a hayli benzeyen bir Blockchain platformu. Son vakit içinderda “Ethereum Killer” ismiyle ünlü oldu. Bunun sebebi, uzmanların Cardano’nun, Ethereum’un yapabileceği her şeyi, epey daha âlâ yapabileceğine inanması. Charles Hoskinson, Cardano projesinin kurucularından. İsmi biliyorsunuz. Zira, Hoskinson beraberinde Ethereum projesinin beş kurucu üyesinden birisi. birebir vakitte, Ethereum’un gittiği istikametle ilgili uyuşmazlıklardan daha sonra, Hoskinson Ethereum’dan ayrıldı ve Cardano’yu kurdu.


Cardano, araştırmaya dayalı bir yaklaşımla oluşturulduğu için eşsiz. Kod uzmanları, matematikçiler ve mühendisler Cardano projesinin temel bir modülü oldu. Cardano hala erken etapta. Fakat, PoS konsensüs sisteminde Ethereum’un ilerisinde. Cardano’nun büyük gelecek planları var. Dünyanın önde gelen finansal işletim sistemi olmayı hedefliyor. Cardano’nun yakında Ethereum’u geçip geçemeyeceğini kimse bilmiyor. birebir vakitte, şahane bir başlangıç yaptı.


Potansiyeli olan dördüncü altcoin Polkadot (DOT)

Polkadot, kullanıcılara farklı Blockchain’ler içinde birlikte çalışabilirlik sunan bir platformu. DOT, Polkadot’un mahallî tokeni. Polkadot, süreçlerini doğrulamak için PoS konsensüs modeli üzerinde çalışıyor. Polkadot’u Ethereum’dan farklı kılan şey, geliştiricilerin kendi Blockchain’lerini oluşturabilmeleri ve paylaşımlı güvenlik ismi verilen kavramla Polkadot’un güvenliğini kullanabilmeleri.

Bu, düşük bütçeli bir geliştiriciyseniz, bu biçimde Polkadot Blockchain oluşturmak için ülkü seçim. Ethereum’da kalmak istiyorsanız, Blockchain’inize güvenlik akınları riskine girersiniz. Bir oburu ise Polkadot’u Ethereum’un kurucu ortaklarından Gavin Wood yaptı. Polkadot’un da büyük bir yükseliş potansiyeli var.


Son sırada Bitcoin Cash (BCH) yer alıyor

Bitcoin Cash, Bitcoin’in en eski hard fork’larından biri. Bu yüzden, eşsiz. Hepimizin bildiği üzere, kripto para üniteleri merkezi değildir. Oylama, geliştiriciler ve madenciler içinde bir uyuşmazlık olduğunda gerçekleşir. Ayrıyeten, tartışmalar tatmin edici sonuçlara sağlamaz. Her iki taraftaki iştirakçinin büyük bir kısmı hala anlaşamıyorsa, dijital para ünitesi bölünür. Bitcoin Cash, bu hard fork’un birinci örneklerinden biri. BCH 2017’de ortaya çıktı
 
Üst