BYJU'nun Kurucusu Byju Raveendran Çalışanlara Gecikmiş Maaşlar Hakkında E-posta Gönderdi

KozmikRüya

New member
Byju Raveendran çalışanlarına Ocak ayı maaşlarının ödendiğini bildirdi. (Dosya)

BYJU, eğitim teknolojisi firmasının bu ayki ödemeleri erteleyeceği yönündeki raporların ardından çalışanlarına Ocak ayı maaşlarını ödedi. Kurucu Byju Raveendran, çalışanlarına pes etmemeleri için teşekkür eden bir e-postada, maaş bordrosunu yapmak için “dağları yerinden oynatması” gerektiğini söyledi.

2011 yılında kurulan şirket, kredi verenler tarafından açılan davalar ve Döviz Yönetimi Yasası (FEMA) ihlalleriyle ilgili iddialarla karşı karşıya. Bu durum, bir zamanlar değeri 22 milyar dolar olan şirkette ciddi bir mali krize yol açtı.

Bay Raveendran, çalışanlarına Pazartesi gününe kadar beklemeleri gerekebileceği söylenmesine rağmen Ocak ayı maaşlarının ödendiğini bildirdi.

“Biliyorum size maaşlarınızı Pazartesi gününe kadar alacağınız söylendi. Birçoğunuz bana daha fazla beklemenin sorun olmayacağını çünkü neler yaşadığımı bildiğinizi yazdınız. Ama pazartesiye kadar beklemenize bile gerek yoktu. “dedi.

Moneycontrol'e göre BYJU, maaş bordrosu giderleri için ayda yaklaşık 70 milyar rupi harcıyor.

“Maaş bordrosunu alabilmek için aylardır dağları yerinden oynatıyorum ve bu sefer hak ettiğinizi alabilmeniz için mücadele daha da büyüktü” diye ekledi.

Ayrıca zorluklara rağmen pes etmeyen ve şirket için çalışmaya devam eden çalışanlarına da teşekkür etti.

“Herkes fedakarlık yaptı, herkes hiç istemediği kararlarla boğuştu, herkes bu savaşta biraz yorgun ama kimse pes etmeyi seçmedi. Bunun nedeni, inşa ettiklerimizle gurur duymamızdır. Kendinize saygınız olsun, elimizde yeterince var” dedi Bay Raveendran.

BYJU'nun ödeme son tarihlerinin başarısız olması, yurtdışındaki kredi verenler tarafından dava açılmasına yol açtı. Hatta şirketin Alpha birimi, borç verenlerin ABD mahkemesine iflas başvurusunda bulunmasının ardından iflas ilan etmişti. Ayrıca, FEMA ihlali iddiaları nedeniyle İcra Müdürlüğü'nün (ED) baskınlarıyla karşı karşıya olan şirket, bu durum şirketten çok sayıda istifaya yol açtı.

Son değerlemesi 2022'deki en yüksek değeri olan 22 milyar dolardan 250 milyon dolara düştü ve şirket yeni hisseler karşılığında 200 milyon dolar arıyor.

Bu ayın başlarında BYJU, yatırımcıların üst düzey liderlikte değişiklik getirecek oy hakkına sahip olmadığını söyleyerek hissedarlarının kurucularını yönetim kurulundan çıkarma kararına karşı çıktı.