Cıvata Neyle Sökülür ?

Zumpara

New member
Cıvata Neyle Sökülür?

Giriş

Cıvatalar, pek çok inşaat ve montaj işinde kullanılan temel birleştirme elemanlarıdır. Ancak, zamanla paslanabilirler veya sıkışabilirler ve çıkarmak zorlaşabilir. Bu durumda, cıvatayı sökmek için doğru teknikleri ve araçları kullanmak önemlidir. Bu makalede, cıvata sökme işlemi için gereken adımları ve uygun araçları öğreneceksiniz.

1. Cıvata Sökme Araçları

Cıvata sökme işlemi için doğru araçları kullanmak, işinizi kolaylaştırır ve hasar riskini azaltır. Genellikle, cıvata sökme işlemlerinde kullanılan temel araçlar şunlardır:

- Cıvata Anahtarı veya İngiliz Anahtarı: Cıvataları sıkmak ve sökmek için kullanılan temel araçlardır. Farklı boyutlarda ve tiplerde cıvata anahtarı bulunmaktadır ve doğru boyuttaki anahtarın kullanılması önemlidir.

- Çekiç: Sıkışmış veya paslanmış cıvataları gevşetmek için çekiç kullanılabilir. Ancak, çekiği dikkatli bir şekilde kullanmak önemlidir, aksi takdirde çevredeki malzemeye zarar verebilirsiniz.

- Torna Teli: Eğer cıvata başı hasar görmüş veya yuvası doldurulmuşsa, torna teli kullanarak cıvata başını temizleyebilir ve sökmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

- Cımbız veya Tornavida: Küçük ve hassas cıvataları sökmek için cımbız veya tornavida kullanılabilir. Bu araçlar, küçük ve dar alanlarda çalışmayı kolaylaştırır.

2. Sıkışmış Cıvata Nasıl Sökülür?

Sıkışmış cıvataları sökmek, bazen oldukça zorlu bir iş olabilir. Ancak, doğru tekniklerle ve sabırla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşte sıkışmış cıvata sökme işlemi için adımlar:

- Adım 1: Cıvata Başını Temizleyin: Öncelikle, cıvata başını temizleyerek çevresindeki kir ve pası temizleyin. Böylece cıvataya daha iyi bir erişim sağlayabilirsiniz.

- Adım 2: Cıvata Anahtarını Kullanın: Doğru boyuttaki bir cıvata anahtarını cıvatanın başına takın ve saat yönünde döndürerek cıvatayı gevşetmeye çalışın. Ancak, cıvata başı sıkışmışsa veya dönmezse, daha fazla güç uygulamadan önce diğer yöntemleri deneyin.

- Adım 3: Isı Uygulayın: Sıkışmış cıvatayı sökmek için, cıvatanın etrafına biraz ısı uygulayabilirsiniz. Bunun için bir gaz ocağı veya lehim tabancası kullanabilirsiniz. Isı, cıvatanın genleşmesine yardımcı olacak ve sökme işlemini kolaylaştıracaktır.

- Adım 4: Sıvı Sökücü Kullanın: Eğer cıvata hala sıkışmışsa, bir sıvı sökücü (örneğin WD-40) uygulayın. Sıvı sökücü, cıvatanın paslanmış veya sıkışmış yüzeylerini gevşeterek sökme işlemini kolaylaştırır.

- Adım 5: Geriye Dönüş Tekniği: Sıkışmış cıvatayı sökmek için geriye dönüş tekniğini kullanabilirsiniz. Bu teknik, cıvayı biraz gevşettikten sonra, geriye dönerek cıvatanın kendini sökmesine izin verir.

- Adım 6: Güç Uygulayın: Eğer yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, son çare olarak daha fazla güç uygulayabilirsiniz. Ancak, bu işlemi dikkatli bir şekilde yapmalısınız, aksi takdirde çevredeki malzemeye zarar verebilirsiniz.

3. Paslanmış Cıvata Nasıl Sökülür?

Paslanmış cıvataları sökmek, genellikle sıkışmış cıvataları sökmekten daha zordur çünkü pas, cıvatanın yüzeylerini yapıştırabilir ve dönmesini engelleyebilir. Ancak, doğru tekniklerle ve araçlarla, paslanmış cıvataları da sökmek mümkündür. İşte paslanmış cıvata sökme işlemi için adımlar:

- Adım 1: Sıvı Sökücü Uygulayın: Paslanmış cıvatanın etrafına bol miktarda sıvı sökücü uygulayın. Sıvı sökücü, pasın gevşemesine ve cıvatanın daha kolay sökülmesine yardımcı olur.

- Adım 2: Bekleyin: Sıvı sökücüyü uyguladıktan sonra bir süre bekleyin, böylece sıvı sökücü pası yumuşatabilir ve etkili olabilir.

- Adım 3: Çekiç Kullanın: Paslanmış cıvatayı sökmek için çekiç kullanabilirsiniz. Cıvata başına hafifçe vurarak pasın kırılmasını sağlay