CPM'den Subhashini Ali Kamerada Rahul Gandhi'yi Eleştirdi mi? Gerçeklik kontrolü

KozmikRüya

New member
Videoya daha yakından bakıldığında CPM lideriyle birçok yüz farklılığı ortaya çıktı.

Kongre lideri Rahul Gandhi'yi eleştiren bir kadının Habersu, onun büyük eski partiyle ittifak içinde olan CPM'nin lideri Subhashini Ali olduğu yönündeki asılsız iddiayla internette paylaşıldı.

İddia nedir?

2024 Hindistan Lok Sabha seçimleri sırasında sosyal medya platformlarında dolaşan bir Haberda, yaşlı bir kadının Rahul Gandhi'yi eleştirdiği ve Başbakan Narendra Modi'den “barış feneri” olarak bahsettiği görülüyor. Birçok kullanıcı Haberdaki kadının Hindistan Marksist Komünist Partisi (CPI-M) lideri Subhashini Ali olduğunu iddia etti.

Videoda Hintçe konuşan kadın, “Eğer ulusun ilerlemesini istiyorsanız lütfen Rahul Gandhi'den bahsetmeyin. Onun siyaset ve ülke hakkında bilgisi yok.” diyor. Ayrıca Başbakan Modi'yi övüyor ve şöyle diyor: “Ülkeyi kurtarmak istiyorsanız Modi'ye oy vermeliyiz. O tüm ülkeyi idare etti ve ona minnettar olmalıyız. Bizi dünyanın dört bir yanında meydana gelen savaşlardan kurtarıyor.” ve onun bir barış feneri olduğunu düşünüyorum.” (İngilizceye çevrildi)

Bharat'ın Çıkarına dair bir gönderi.”

Gönderi (burada arşivlendi), bu hikayenin yazıldığı sırada platformda yaklaşık 26.000 görüntüleme topladı. X'teki bu tür gönderilerin arşivlenmiş diğer versiyonlarına buradan ve buradan ulaşabilirsiniz. Çok sayıda Facebook kullanıcısı da benzer iddialarla klibi paylaştı; bu arşivler buradan ve buradan görüntülenebilir.

Ancak araştırmamız viral klipteki kadının kimliğinin yanlış belirlendiğini ortaya çıkardı. O, CPI-M lideri Subhashini Ali değil.

Ne bulduk?

Viral Haberyu dikkatli bir şekilde incelediğimizde mikrofonun üzerinde “99 Khabar” logosunu fark ettik. Bir Google araması bizi aynı isimdeki YouTube kanalına yönlendirdi. Kanalda viral klibin 29 Ocak 2024'te yüklenen daha uzun bir versiyonunu bulduk. Hintçe yazılmış başlık kabaca şu anlama geliyor: “Güzel kızlar Rahul Gandhi'ye neden kızgın? Modi Rahul Gandhi'ye Karşı Kamuoyu. Lok Sabha Seçim 2024.” Aynı kadının Haberda 6:55'ten 8:00'e kadar olan zaman diliminde de fikrini ifade ettiği görülebiliyor.

Aynı kadını, aynı örgütün (99 Khabar) 12 Mart 2024'te Instagram (burada arşivlendi) hesabına yüklediği başka bir kamuoyu Habersunda da tespit ettik. Burada da Başbakan Modi'yi övdüğü duyulabiliyor.

Ancak her iki Haberda da kadının adı veya kimliği belirtilmedi. İddia edildiği gibi CPI-M lideri Subhashini Ali'nin görüşü olsaydı, muhtemelen Haberyu 'kamuoyu' olarak nitelendiren YouTube Haber raporunda belirtilirdi. Diğer medya kuruluşları da bu konuyu ele alırdı ancak Bayan Ali'nin Başbakan Narendra Modi'yi övdüğüne dair böyle bir medya raporu bulamadık.

Viral görüntüdeki kadının ilk bakışta Subhashini Ali'ye benzediği doğru olsa da, daha yakından bakıldığında yüzdeki birçok benzerlik ortaya çıktı.

Ayrıca viral klipteki kadının sesini Subhashini Ali'nin önceki röportajlarıyla karşılaştırdık ve perde, ton ve ses modülasyonunda belirgin farklılıklar bulduk.

Ayrıca Subhashini Ali (burada arşivlendi) resmi X hesabında şu açıklamayı yaptı: “Bu bana atfedilen sahte bir Haber. Bana değil. Benim sesime değil. Görüşlerime değil. ECI'ye ve polise bildirdim. “Bakalım ne yapacaklar.”

Logically Facts'e konuşan oyuncu, viral Haberda kendisinin yer almadığını bir kez daha yineledi. Logically Facts ayrıca 99 Khabar ile iletişime geçti ve bir yanıt aldığımızda hikayeyi güncelleyecek.

Karar

Yaşlı bir kadının Başbakan Modi hakkındaki görüşlerini ifade ettiği ve Rahul Gandhi'yi eleştirdiği viral bir Haber, yanlışlıkla CPI-M lideri Subhashini Ali'ye atfedildi ve 2024 Lok Sabha seçimleri sırasında onun siyasi görüşü olarak yanlış sunuldu. Bu nedenle iddiayı yanlış olarak işaretledik.

(Bu hikaye ilk olarak Logically Facts tarafından yayınlandı ve Shakti Collective'in bir parçası olarak Haberler tarafından yeniden yayınlandı.)