Daha vasıflı işçiler için: kabine vasıflı işçi stratejisine karar verir

Almanya’da şu anda yaklaşık iki milyon iş boş durumda. Bu her zamankinden daha fazla. Ayrıca, imzalanan eğitim sözleşmelerinin sayısı durağandır. Bu, Almanya için büyük bir sorun: vasıflı işçi eksikliği, ekonomik büyümemizi ve refahımızı tehdit ediyor. Federal hükümet bu nedenle vasıflı işgücü stratejisi karar verilmiş. Amaç, vasıflı işçileri çekmek ve elde tutmak için şirketleri ve işletmeleri desteklemektir.

Strateji, vasıflı işçileri güvence altına almak için siyaset, iş dünyası ve toplumun ortak faaliyetlerini bir araya getiriyor. Önemli bir yapı taşı, Mükemmellik Girişimi Mesleki Eğitim Federal Eğitim Bakanlığı’nın Bu şekilde, Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger “kalifiye işçileri güvence altına alma ve kalifiye etmede yeni bir destek” sağlamak istiyor.

“Gençler için profesyonel oryantasyonu genişleteceğiz ve tüm eğitim yollarına açık kariyer oryantasyonu sağlamak için özellikle liseleri dahil edeceğiz. 2023’ten itibaren yeni bir InnoVET plus girişimi ile mesleki eğitimin yenilikçiliğini, çekiciliğini ve mükemmelliğini güçlendireceğiz. Promosyonla profesyonel olarak kalifiye uzmanlara mesleki ilerleme için fırsatlar sunacağız.BAföG Hedeflenen iyileştirmeler yapmak, ”diyor Stark-Watzinger. Akademik ve mesleki eğitim farklıdır, ancak eşit değerdedir. Bakan, “Her ikisi de başarılı bir profesyonel yaşam için harika sıçrama tahtaları” dedi.

Çağdaş bir şekilde eğitim, hedeflenen bir şekilde ileri eğitim

Beş eylem alanı, federal hükümetin vasıflı işgücü stratejisinin merkezinde yer alır:

1. Çağdaş eğitim
2. Hedefli eğitim
3. İş potansiyelini daha etkin bir şekilde artırın ve işgücüne katılımı artırın
4. İş kalitesinin iyileştirilmesi ve çalışma kültürünün değiştirilmesi
5. Göçü modernleştirin ve göçü azaltın
Federal Eğitim Bakanlığı özellikle ilk iki eylem alanına dahil olacaktır. Fırsatlar Bakanlığı olarak erişimi artırmaya odaklanıyor Sürekli Eğitim her birini kolaylaştırmak için ilerlemesi için fırsatlar herkes için ve daha yenilikçi, geleceğe dönük mesleki eğitim sistemi başarmak.

İle Mükemmellik Girişimi Mesleki Eğitim olur mu Haberler MÖE’de modernizasyonu ve yeniliği teşvik edin. InnoVET Plus girişimi, bir inovasyon yarışması yoluyla mükemmel mesleki eğitim teklifleri ve yenilikçi ileri eğitim yolları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bunu destekler Haberler İleri eğitime katılımı artırmaya yönelik yeni bir yaklaşım deneyen sosyal ortakların projeleri, örneğin mağaza görevlilerini “ileri eğitim danışmanları” olmaya uygun hale getirmek.