Değerli Gelişme: SEC Dev Altcoin İçin Soruşturma Başlattı!

SessizGozler

New member
İşlem hacmiyle dünyanın dördüncü en büyük altcoin projesi BNB Coin (BNB), artık ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) tarafınca inceleniyor. Menkul değerler düzenleyicisi, beş uzun yıl daha sonra, Binance’in 2017 BNB token satışıyla menkul değerler maddelerini ihlal edip etmediği konusunda bir soruşturma başlattı. İşte detaylar…

Binance’in altcoin projesine inceleme

SEC radarına giren en büyük kripto para ünitelerinin sonuncusu BNB oldu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere daha evvel büyük kripto para ünitelerinden olan XRP, SEC’nin radarındaydı. XRP, hala SEC ile bir yasal çaba içerisinde. Kimine nazaran bu durum, dünya genelinde ve ABD’de halihazırda büyük düzenleyici pürüzlerle karşı karşıya olan Binance için kaygı verici bir gelişme olabilir. Bloomberg’e yaptığı açıklamada Binance şunları söylemiş oldu:

Düzenleyiciler ile eğitim, yardım ve bilgi taleplerine istekli cevaplar dahil olmak üzere devam eden görüşmelerimiz hakkında yorum yapmamız uygun olmaz.

Kripto borsası ayrıyeten, yetkililerle alaka kurmaya devam edeceğini ve düzenleyiciler tarafınca belirlenen tüm ihtiyaçları karşılamaya devam edeceğini söylemiş oldu. Yazım sırasında BNB, yüzde 8.6’lık bir düşüş ile 280 dolardan el değiştiriyor.

Binance sıkıntılı sularda mı?

Kripto para borsası Binance, ABD’de kimi düzenleyici problemlerle karşı karşıya. SEC haricinde, dünyanın en büyük kripto borsası, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu (CFTC), İç Gelir Hizmetleri (IRS) ve Adalet Bakanlığı’ndan soruşturmalarla karşı karşıya. Yakın tarihindeki bir rapor, argümanlara nazaran, Binance’in 2.35 milyar dolarlık bir kara para aklama planına yardım ettiğini gösteriyor. Son SEC soruşturmasında kaynaklar, bunun menkul değerler düzenleyicisinin şirkete dava açmasına yol açmayabileceğini de söylemiş oldu. Fakat kimilerine göre bu durum, bir sonuca varmadan evvel Ripple’ın mukadderatını ve senelerca süren mahkeme davalarını paylaşabileceği manasına geliyor. Kaynaklardan biri şunları da ekledi:

BNB’nin ötesinde, SEC ayrıyeten Binance’te çalışanlar tarafınca gerçekleştirilmiş olan mümkün ticari suistimalleri ve 2019’da kurulan bir Amerikan iştiraki olan Binance.US’nin global muadilinden uygun biçimde uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadığını araştırıyor.

Kaynaklardan biri ayrıyeten SEC’nin Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya bağlı piyasa yapan şirketlere baktığını söylemiş oldu. Uzmanlara nazaran SEC, Zhao’nun Binance US’teki piyasa yapıcıların sahiplik paylarıyla ilgileniyor üzere görünüyor. Changpeng Zhao çabucak hemen bir açıklama yapmadı. Binance’ten de “eğitim, yardım ve bilgi taleplerine verdiğimiz cevaplar dahil olmak üzere, regülatörlerle devam eden görüşmelerimiz hakkında yorum yapmamız uygun olmaz,” açıklamaları haricinde bir gelişme yaşanmadı. Borsa, “yetkililerle iş birliği içerisinde olduklarını” ve “düzenleyici kurumların belirlediği gereklilikleri yerine getirmeye devam edeceklerini” aktardı.