Dharna İçin 20.000 Rs Para Cezası, Şiddet İçin Kabul İptali

KozmikRüya

New member
Belgeye göre, kurallar 3 Şubat’ta yürürlüğe girdi.

Yeni Delhi:

Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nin son kurallarına göre, öğrencilere dharnaları tuttukları ve kabul iptali ile karşı karşıya kaldıkları için 20.000 Rs veya Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nde şiddete başvurdukları için 30.000 Rs’ye kadar para cezası verilebilir.

10 sayfalık ‘JNU Öğrencilerinin Disiplin Kuralları ve Uygun Davranışları’, protesto ve sahtecilik gibi farklı türde eylemler için cezalar ve gözetim soruşturması ve bir ifadenin kaydedilmesi için prosedürler ortaya koyuyor.

Belgeye göre, kurallar 3 Şubat’ta yürürlüğe girdi. Bu, üniversitenin bir BBC belgeselinin gösterimi üzerine bir dizi protestoya tanık olmasının ardından geldi.

Yönetmelik belgesinde, üniversitenin en yüksek karar organı olan Yürütme Kurulu tarafından onaylandığı belirtilmektedir.

Ancak Yürütme Konseyi üyeleri, konunun ek gündem maddesi olarak getirildiğini PTI’ye bildirdiler ve bu belgenin “mahkeme meseleleri” için hazırlandığından bahsedildi.

Akhil Bharatiya Vidyarthi Parishad’ın JNU Sekreteri Vikas Patel, eski davranış kurallarının yeterince etkili olduğunu iddia ederken yeni kuralları “otoriter (‘tughlaqi’)” olarak nitelendirdi. Bu “acımasız” davranış kurallarının geri alınmasını talep etti.

JNU Şansölye Yardımcısı Santishree D Pandit, PTI’dan tepkisini isteyen mesajlara ve aramalara yanıt vermedi.

Belgede, kurallar, yarı zamanlı öğrenciler de dahil olmak üzere, bu kuralların başlamasından önce veya sonra kabul edilen üniversitenin tüm öğrencileri için geçerli olacaktır.

Bloke etme, kumar oynama, yurt odalarını izinsiz işgal etme, küfürlü ve aşağılayıcı dil kullanma ve sahtecilik dahil olmak üzere 17 “suç” için cezalar sıralandı. Kurallar ayrıca şikayetlerin bir kopyasının velilere gönderileceğini de belirtir.

Hem öğretmenleri hem de öğrencileri ilgilendiren vakalar, üniversite, okul ve merkez düzeyindeki Şikayet Çözüm Komitesine havale edilebilir. Cinsel istismar, arife alayı, azarlama ve toplumsal uyumsuzluk uyandırma davaları başsavcılığın görev alanına girer.

Baş Gözetmen Rajnish Mishra, PTI’ye, “Tüzükte belirtilen kurallar vardı. Ancak, yeni kurallar bir gözetim soruşturmasından sonra formüle edildi” dedi. Bu gözetim soruşturmasının ne zaman başladığını açıklamadı ve eski kuralların değiştirilip değiştirilmediği sorulduğunda, kadın onaylayarak yanıt verdi.

Gherao, oturma eylemi veya normal akademik ve idari işleyişi bozan herhangi bir değişiklik ve/veya şiddeti teşvik eden veya şiddete yol açan herhangi bir eylem gibi tüm şiddet ve zorlama eylemleri için cezalar önerdi.

Cezalar arasında “derecenin kabulü veya geri alınması veya belirli bir süre için kaydın reddi, dört yarıyıla kadar kayıt dışı bırakma ve/veya JNU kampüsünün herhangi bir bölümünün veya tamamının sınır dışı ilan edilmesi, okuldan atılma, 30.000 Rs’ye kadar para cezası” yer alıyor. eski kurallara göre bir/iki yarıyıl yurttan çıkarma”.

Konu yargıya intikal etmişse, başsavcılık, saygıdeğer mahkemenin emir ve talimatına göre, devletin kaidelerine göre işlem yapar.

Herhangi bir akademik ve/veya idari kompleksin girişini veya çıkışını kapatarak veya Üniversite topluluğunun herhangi bir üyesinin hareketini engelleyerek açlık grevleri, dharnalar, grup pazarlığı ve diğer her türlü protesto için 20.000 Rs’ye kadar para cezası uygulanacaktır. tahsil edilecek

Eski kurallara göre, gheraolar, gösteriler ve cinsel taciz için önerilen cezalar, kabulün iptali, okuldan uzaklaştırma ve sınır dışı edilmeydi.

Bu tüzük, üniversitenin, tüm disiplinsizlik eylemleriyle ilgili öğrencilerle ilgili konuların idaresinin baş gözetmene devredildiği bir gözetmenlik sistemine sahip olduğunu belirtir. O ve ona gözetmenler yardım ediyor. Denetim Kurulunun büyüklüğü yetkili makam tarafından belirlenir.

Bir şikayet alındıktan sonra, bir proctorial soruşturma kuracak olan baş gözetmen tarafından incelenecektir.

“Daha sonra, ya bir/iki/üç üyeli bir gözetim soruşturması komitesi konuyla ilgili derinlemesine bir soruşturma yürütür. Gözetim soruşturması, JNU’nun bir iç soruşturmasıdır ve bu nedenle, Kurul üyeleri dışında başka hiç kimsenin soruşturma yapmasına izin verilmez. duruşmalarda hazır bulunur.

Belgede, “Sanık veya müştekilerin üçüncü bir kişi tarafından temsil edilmesine izin verilmiyor. Aynı şekilde soruşturma sürecinde de gözlemci bulunduramıyor.”

İsmini vermek istemeyen bir Yürütme Konseyi üyesi, konunun AK toplantısında uzun uzadıya tartışılmadığını ve “bize mahkeme meseleleri için kurallar oluşturulduğunun söylendiğini” söyledi.

Başka bir Yürütme Konseyi üyesi Brahma Prakash Singh, “Üniversite süreci düzene sokmayı ve tam bir belge hazırlamayı planlamış olabilir, ancak AK toplantısında düzgün bir şekilde tartışılmalıydı” dedi. ABVP’nin JNU Sekreteri Vikas Patel, “Bu yeni otoriter (‘tuglaki’) davranış kurallarına gerek yok. Eski davranış kuralları yeterince etkiliydi.

“Güvenlik, güvenlik ve düzenin iyileştirilmesine odaklanmak yerine, JNU yöneticisi, paydaşlarla, özellikle de öğrenci topluluğuyla herhangi bir görüşme yapmadan bu gaddar davranış kurallarını empoze etti. Bunun geri alınmasını talep ediyoruz.”

(Bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Günün Öne Çıkan Videosu

Bu İnsansı Robot, Karnataka’daki 4. Sınıf Öğrencilerine Kadar Eğitim Verebilir