Dogecoin Mucidi, Elindeki Bu Coinlerin Hepsini Sattı!

SessizGozler

New member
Dogecoin (DOGE) kurucusu Billy Markus, yakın vakitte attığı bir tweet’te kripto para varlıklarının bir kısmını sattığını deklare etti. Bu satışın gerisindeki temel niçinin, vergilerini ödemek olduğunu belirtti. İşte Markus’un en son açıklamaları ve sattığı varlıklar…

Dogecoin kurucusu, ETH ve birtakım NFT’leri sattı

Popüler olarak Shibetoshi Nakamoto olarak bilinen Dogecoin kurucusu Billy Markus, kısa müddet evvel potansiyel 2022 vergilerini karşılamak için Ethereum varlıklarını 1.190 dolardan sattı. Markus, elindeki tüm ETH’lerini sattığı için katılamadığı fiyat yükselişi konusunda latife yollu “bu ralli için rica ederim” dedi. Kriptokoin.com datalarına nazaran yazım sırasında, ETH son 24 saatte yüzde 5 arttı ve 1.396 dolardan süreç görüyor. Coin, geçtiğimiz gün boyunca 1.400 doların üzerine çıkmayı başarmıştı.

You owed taxes after this last year? Congratulations.

— Kit (@KitKristofer) January 12, 2023

Twitter’da bir kullanıcı, Markus’a, 2022’de tüm kripto piyasalarının kırmızıya dönmesine karşın nasıl vergi borcu olduğunu sordu. Buna cevaben Markus, “Ben NFT sattım, kripto ticareti yapıyorsan daima vergi borcun var. Ancak benim kripto paralarımın toplam kıymetinden çoksını borçluyum,” halinde karşılık verdi. Yani “Aslında negatif para kazandım” tabirlerini kullandı.

i sold NFTs, you always owe taxes if you do commerce in crypto

but i owed more than my crypto was worth so i actually made negative money
🤣

— Shibetoshi Nakamoto (@BillyM2k) January 12, 2023

Başka bir Twitter kullanıcısı “Elon Artist”, Markus’un sattığı ETH’yi hangi fiyata satın aldığını sordu. Markus, “Ben hiç satın almadım, NFT sattım, California ve IRS tam satış anında satış fiyatının yüzde 53’ünü alıyor” diye karşılık verdi. Yani, bilhassa hangi NFT’leri sattığını açıklamadı. Bu sırada Dogecoin (DOGE), son 24 saatte yüzde 2.1’lik bir yükseliş ile 0.078 dolardan el değiştiriyor.

DOGE ekosistemindeki en son gelişmeler

Dogecoin denilince akla birinci gelen şeylerden biri, Elon Musk ve Twitter oluyor. En son gelişmelere bakarsak, Elon Musk’ın birkaç ay evvel satın aldığı Twitter, Musk’ın verdiği sinyallere karşın, Dogecoin’i çabucak hemen ödemeler için entegre etmedi. Üstelik Musk, yakın vakitli bir açıklamasında bu planını şimdilik askıya aldığını duyurdu. Ayrıyeten, tanınmış bir Güvenlik Araştırmacısının yakın tarihindeki bir duyurusu, kripto meraklılarını hayal kırıklığına uğratabilir.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Twitter’a yönelik çabucak hemen açıklanmamış bir özelliğin (Coins) ekran imajları sızdı. Teknoloji blog müellifi Jane Wong, kullanıcıların ödüllendirileceği Twitter Coins satın alma ekranına göz attı. Twitter Coins satın alımlarının çevrimiçi ödeme sürece platformu Stripe aracılığıyla yapılacağını deklare etti. Bu özellik, Reddit’in ödül özelliğine benzetildi. Uzmanlar tarafınca paylaşılan sızıntılar Dogecoin yahut öteki bir kripto paranın işin ortasında olduğuna dair en ufak bir ipucu vermiyor.