Donald Trump, Tekrar ABD Başkanı Olursa Hindistan İçin Karşılıklı Vergiyi İkiye Katladı

KozmikRüya

New member
Washington:

Görev süresinin dolmasını bekleyen eski ABD Başkanı Donald Trump, Hindistan’ın bazı Amerikan ürünlerine, özellikle ikonik Harley-Davidson motosikletlerine uyguladığı yüksek vergi konusunu bir kez daha gündeme getirdi ve iktidara gelmesi halinde karşılıklı vergiyi tokatlayacağını söyledi. 2024 cumhurbaşkanlığı seçimleri.

ABD başkanı olarak ilk döneminde, Trump Hindistan’ı bir “tarife kralı” olarak tanımladı ve Mayıs 2019’da Hindistan’ın ABD’ye tercihli pazar erişimini – Genelleştirilmiş Tercihler Sistemini (GSP) – Hindistan’ın ABD’ye vermediğini iddia ederek sonlandırdı. “Pazarlarına adil ve makul erişim” belirtiyor.

Fox Business News’ten Larry Kudlow’a verdiği bir röportajda Trump, oldukça yüksek olduğunu iddia ettiği Hindistan vergi oranlarını ağır bir şekilde eleştirdi.

“Sahip olmak istediğim diğer bir şey de denk bir vergi, eğer Hindistan bizden ücret alırsa — Hindistan gümrük vergileriyle çok büyük. Demek istediğim, bunu Harley-Davidson’da gördüm. Şöyle bir yerde ne yaparsın diyordum. Hindistan? Ah, hayır efendim. Neden? Yüzde 100, yüzde 150 ve yüzde 200 tarifeleri var” dedi eski cumhurbaşkanı.

“Öyleyse dedim, Hint motosikletlerini satsınlar diye. Aslında bir bisiklet yapıyorlar, bir Hint motosikleti. Bunu ülkemize vergisiz, tarifesiz satabilirler ama bir Harley yaptığınızda, onu gönderdiğinizde. orada — çünkü hiç iş yapmıyorlardı. dedim, neden hindistan’la iş yapmıyorsun? tarife o kadar yüksek ki kimse istemiyor. ama bizden yapmamızı istedikleri şey, bizim oraya gitmemizi istiyorlar ve Bir plan yapın ve sonra tarifeniz yok” dedi Trump.

“Pekala, bu iyi değil dediler. Anlaşmamız bu değil, tamam mı? Anlaşmamız bu değil. Ve onlara çok sert davrandım. Ama Hindistan çok büyük. Brezilya tarifeler konusunda çok büyük, yani, çok, çok büyük. Birkaç kişi vardı, Pensilvanya denen bir yerden sevdiğim senatör gibi. Ama bu adam çok korkunçtu. Sana bir soru sorayım dedim. Eğer Hindistan bizden yüzde 200 alıyorsa ve biz’ Onlardan ürünler için hiçbir ücret talep etmiyoruz, yüzde 100 alabilir miyiz? Hayır efendim, bu serbest ticaret değil. Onlardan yüzde 50 alabilir miyiz? Hayır efendim. Yirmi beş, 10, ne olur? bir terslik mi var? Bir terslik var. Neden bahsettiğimi biliyorsun” dedi.

Trump, bir soruya yanıt olarak “Hindistan da bizden ücret alıyorsa, benim istediğim şey – buna misilleme deyin.

Bir dizi dava ve iddianameyle karşı karşıya olan eski cumhurbaşkanı, Cumhuriyetçi cumhurbaşkanlığı ön seçimlerine liderlik ediyor ve büyük ulusal anketlere göre GOP oylarının yarısından fazlasını oluşturuyor.

()