Edanur Kaplan’a cinsel atak davasında, 2 sanık için 18 yıl mahpus istendi

KozmikRüya

New member
Ankara’da, 7 Ağustos 2021 tarihinde 18 yaşındaki Eda Işık Kaplan, ablası Güler Kaplan’ın erkek arkadaşının 15’inci kattaki konutunun balkonundan atladı.

hayatına son veren Kaplan’ın, olayın öncesinde annesine bıraktığı not ortaya çıktı. Kaplan’ın, “Anne küçük kızın kimi şeylere dayanamıyor artık. Kızını fazlaca harcadılar. Kimseye bir şeyini anlatamadı. Daima içine attı. Ancak o da fazlaca birikti. Dayanamıyor artık. hiç bir şeyin hoş olacağına inancı kalmadı. Hakkımı yerde bırakmayın lütfen.” sözleri son bildirisi oldu.

Kaplan’ın vefatının akabinde soruşturma başlatıldı.

DHA’nın haberine bakılırsa, Kaplan’ın 1 hafta evvel kendisine cinsel taarruzda bulunduklarını ileri sürerek şikayette bulunduğu Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu gözaltına alınıp, tutuklandı.

Yargılama devam etti

Sanıklar hakkında, nitelikli cinsel akın kabahatinden dava açıldı. Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılamada, tutuklu sanık Mehmet Ardıçoğlu, duruşmaya cezaevinden Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi ile katılırken, evvelki duruşmada tahliye edilen, lakin öbür bir kabahatten hükümlü olan Yusuf Güzelyurt ise salonda hazır bulundu.

Eda Işık Kaplan’ın annesi Fatma Polatoğlu ve taraf avukatları da salonda yer aldı.

Savcı 18 yıla kadar mahpus cezası istedi

Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, tüm soruşturma ve kovuşturma evreleri birlikte değerlendirildiğinde, Eda Parıltı Kaplan’ın alkolün de tesiriyle kendini savunamayacak durumda olduğu ve olayların akışını denetim edecek durumda bulunmadığına dikkat çekerek, sanıkların ‘nitelikli cinsel saldırı’ kabahatini işlediklerinin sabit olduğunu söylemiş oldu.

Sanıkların, 18 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları talep edildi.

9 aydır tutuklu olduğunu belirten tutuklu sanık Mehmet Ardıçoğlu, “Gelen raporların hepsinde benim aleyhime bir şey yok. Toplumsal medya ve televizyon programları üzerinden bu duruma geldik. Tahliye talep ediyorum.” dedi.

Mahkeme heyeti, mütalaaya karşı savunma yapmaları için avukatlara ek müddet verip, Ardıçoğlu’nun tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.