Eğitim Nedir amaçları nedir ?

Zumpara

New member
Egitim, insanlarn ozelliklerini, bilgilerini, becerilerini ve davranslarn gelistirmesi icin kullanlan bir ogretim sureci olarak tanmlanabilir. Egitimin amac, insanlarn yasamlarn daha iyi anlamalarn ve kontrol altna almalarn saglamaktr. Egitimin baslca amaclar arasnda, kisinin hayatnn her alannda basarl olmasn saglamak, daha iyi bir ogrenme ve dusunme yetenegine sahip olmasn saglamak, ogrencilerin duygusal, sosyal ve kisisel gelisimlerini desteklemek, ogrencilerin kendilerini ifade etmeleri, sorunlar cozmeleri ve alanlarnda bilgi edinmeleri icin gerekli bilgi ve becerileri kazanmalarn saglamak bulunmaktadr.

Egitimin Temel Amaclar

Egitimin temel amaclar, ogrencilerin bilgi ve becerilerini gelistirmek, onlara ozguven vermek ve ozgur dusunceler gelistirmelerini saglamaktr. Bu amaclarn gerceklesmesi icin cesitli yontemler kullanlr. Ogrenciler, ogretmenlerinden ogrendikleri bilgi ve becerileri kullanarak deneyimler kazanrlar. Egitim, ogrencilerin yeteneklerini, becerilerini, bilgilerini ve davranslarn gelistirmek icin ogrencilere ozel ogretim saglar. Bunu yapmak icin egitimciler ogrenci merkezli ogretim, teknolojik araclar, kulturel etkinlikler, proje calsmalar ve katlm odakl ogretimi kullanrlar. Egitim, ogrencilerin kulturel gelisimlerini desteklemeleri ve ogrencilerin kendilerini ifade etmelerine izin vermelerine yardmc olur.