Eknath Shinde, Maratha Kota Aktivistinin Sebeplerini Sorguluyor

KozmikRüya

New member
“Protestoyu başlattığında Jarange'ın gerçek bir insan olduğunu gördüm” dedi (Dosya)

Bombay:

Maharashtra Başbakanı Eknath Shinde Salı günü Maratha kota aktivisti Manoj Jarange'ın amaçları hakkında sorular sordu ve Jarange'ın hükümete karşı son eleştirilerinin “arkasında kimin olduğunu” merak etti.

Buradaki yasama konseyinde Shinde, aktivistin taleplerini değiştirmeye devam ettiğini söyledi.

Kendisi, yakın zamanda Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis'i kendisini öldürmeye çalışmakla suçlayan Jarange'a karşı sert önlem alınması yönünde BJP lideri Pravin Darekar'ın talebine yanıt vermişti.

“(Maratha rezervasyonu için) protestoyu başlattığında Jarange'ın gerçek bir insan olduğunu gördüm. Ama taleplerini değiştirmeye devam etti. Jarange'ın sert eleştirisinin arkasında kimin olduğunu merak ediyorum…sebebi nedir. Eninde sonunda ortaya çıkacak.” Bay Shinde dedi.

Günün erken saatlerinde Maharashtra meclis sözcüsü Rahul Narwekar, hükümete bir SIT kurması ve Jarange'ın Fadnavis'e karşı tartışmalı sözlerine ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürütmesi talimatını verdi.

“Her iki meclis de Maratha toplumuna çekince koyan tasarıyı oybirliğiyle, herhangi bir tartışmaya girmeden kabul etti. Ancak muhalefet liderleri, kabul edilen yasa tasarısının hukuki teste dayanmayacağını iddia etmeye başladı. Birisi öne çıkıp iddiasının gerekçelerini sunarsa hükümet, Başbakan, testi nasıl geçeceğine dair doğru cevabı verecektir” dedi.

Uzun süre iktidarda olanların Maratha'lara çekince koymadığını söyleyerek Kongre'ye ve bölünmemiş NCP'ye sert bir darbe indirdi.

Shinde ayrıca, dönemin başbakanı Uddhav Thackeray'in ismini vermeden, “(önceki) Maratha rezervasyon yasasına Yüksek Mahkeme'de itiraz edildiğinde, o zamanki eyalet hükümeti tarafından savunulmamıştı. Maharashtra hükümeti etkisizliği nedeniyle davayı kaybetti” dedi. .

Özellikle Bay Shinde, Bay Thackeray tarafından SC'deki hukuki mücadeleye yardımcı olmak üzere kurulan kabine alt komitesinin üyelerinden biriydi.

(Başlık dışında bu hikaye Haberler personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)