Ethereum İçin Değerli Gelişme: ‘Shadow Fork’ Yayınlandı!

celikci

New member
Ethereum kullanıcılarının stake edilen ETH’yi çekmesine müsaade verecek olan resmi yükseltme, Mart teslimatı için yolunda ilerliyor.

Ethereum yeni güncellemeye bir adım daha yaklaştı

Ethereum kullanıcıları, dünyanın en büyük akıllı kontrat ağıyla stake edilen 26 milyar dolar kıymetindeki (ve artmaya devam eden) ETH’ye erişmeye bir adım daha yakın.

Pazartesi günü Ethereum’un çekirdek geliştiricileri, Mart ayına kadar piyasaya sürülmesi beklenen bir özellik olan ETH staking para çekme kabiliyetinin hazır olup olmadığını test etmek için tasarlanan birinci ana ağ gölge çatalının başarılı bir biçimde konuşlandırıldığını duyurdu.


Ana ağ gölge çatalları, geliştiricilerin tasarım kusurlarını test etmelerine ve öne çıkan problemleri düzeltmelerine imkan tanıyan, sistem yükseltmelerinin tam provalarıdır. Pazartesi günkü testte, Ethereum’un yaklaşan ve merakla beklenen Şanghay yükseltmesinin ön izlemesi yapıldı.

Şanghay, Ethereum’un Eylül ayında ağı bir risk delili sistemine dönüştüren tarihi birleşmesinden bu yana birinci büyük güncelleme olacak. Birleştirme ayrıyeten, kullanıcıların doğrulayıcılar olmaları ve zincir üstü süreçlerin doğrulanmasına yardımcı olmaları için ağ ile ETH yatırma hünerini de tanıttı. Buna karşılık, bu cins kullanıcılar yeni oluşturulan ETH formunda mükafatları biriktirebildiler.

Shadow Fork’un başladığını duyurdu

Kullanıcılar, bu cins mükafatları kazanmak için Aralık 2020’den bu yana yaklaşık 26,5 milyar dolar bedelinde ETH stake etti. Lakin bu kullanıcılar, hem yeni basılan ETH’lerini birebir vakitte özgün ETH depozitolarını sırf Şanghay hayata geçtiğinde çekebilecekler. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere ETH, anlık olarak 1.635 dolardan süreç görmektedir.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Marius Van Der Wijden Pazartesi günü Twitter’da bu biçimdedan beri düzeltilen birkaç küçük probleme karşın birinci ETH çekme ana ağ shadow fork’un muvaffakiyetle başlatıldığını duyurdu.


Tüm hesaplara bakılırsa, bu, Ethereum’un önümüzdeki beş ila sekiz hafta ortasında ETH çekme özelliklerini sunmaya devam ettiği manasına geliyor. Bu vakit çizelgesi, öbür iyileştirmeler değerine bile olsa ETH çekme kabiliyetini mümkün olan en kısa müddette sunmaya istekli olan ağın çekirdek geliştiricileri için en değerli öncelik olmuştur.

Ek geliştirmeler bekleniyor

Şanghay’ın başlangıçta, Ethereum’da Layer-2 süreçlerini kıymetli ölçüde daha ucuz ve daha süratli hale getirecek aerodinamik bir data örnekleme süreci olan proto-danksharding de dahil olmak üzere hayli beklenen ek geliştirmeleri içermesi bekleniyordu.

Bu ek güncellemeler içinde akıllı kontratları dağıtan ağın altında yatan düzenek olan Ethereum Virtual Machine (EVM) için fazlaca gereksinim duyulan ve yıllar daha sonra ertelenen bir güncelleme olan EOF’da bulunuyor. tıpkı vakitte, ETH para çekme süreçlerinin Mart ayına kadar başlayabilmesi için her iki güncelleme de ertelendi.


Geçen hafta Ethereum’un birtakım temel geliştiricileri, Şanghay’ı piyasaya sürmek için kullanılan kodlama metoduna yönelik bir güncellemeden vazgeçme sonucundan duydukları hayal kırıklığını lisana getirdiler. Geliştiriciler tarafınca yükseltmenin yayınlanmasını hızlandırmak için yapılan bir diğer fedakarlık olan bu karar, birden çok çekirdek geliştiricinin verdiği demeçte, önümüzdeki senelerda Ethereum için öngörülemeyen teknik yansımalara niye olabilir.

Yükseltmenin piyasaya sürülmesinin elbet kripto pazarları üzerinde değerli bir tesiri olacaktır. JP Morgan’daki analistler kısa müddet evvel, ETH staker’larının istedikleri üzere para çekebilme yeteneğinin, geçen Mayıs ayındaki en son kripto kışının başlangıcından bu yana pahası kanayan büyük kripto borsası Coinbase için ‘yeni bir staking çağını başlatabileceğini’ yazdı.
 
Üst