Euro-Q-Extra başladı: Endüstriyel sınıf kuantum bilgisayarlar için bir sonraki adım

Kuantum bilgisayarlar bilgi birimi kübitleriyle çalışır. Normal bilgisayarlar sıfırlarla veya birlerle hesaplama yaparken, kuantum bilgisayar her iki durumu da aynı anda üstlenebilir. Bu, klasik bir bilgisayarın binlerce yıl sürecek hesaplamaları saniyenin kesirleri içinde gerçekleştirmesine olanak sağlıyor. Önemli bir teknoloji olarak kuantum bilgisayarların insanın hayal gücünün ötesindeki bilgi işlem gücü, ekonomi ve toplum için muazzam bir potansiyel taşıyor.

Kuantum bilgisayarlara dayalı bir endüstri için kilometre taşı

Almanya, ileri teknolojinin geliştirilmesinde lider olmak istiyor. 1 Eylül’de başlayan “Avrupa Kuantum Hesaplama for Exascale-HPC” projesi, kısaca Euro-Q-Extra, bu yolda önemli bir kilometre taşıdır. Garching’deki Bavyera Bilimler Akademisi’nin Leibniz Bilgi İşlem Merkezi’nde araştırmacılar, kuantum bilgisayarları yüksek performanslı bilgisayarlar (HPC) olarak adlandırılanlarla entegre ediyorlar. yalnız HPC Paralel veri işleme yoluyla son derece yüksek bilgi işlem gücüne ulaşın. Entegrasyon artık bir kuantum bilgisayarın teknolojik özelliklerinin yüksek performanslı bir bilgi işlem ortamında test edilmesini mümkün kılıyor.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger, “Bu, Almanya’da kuantum bilgisayarlara dayalı bir endüstriye giden yolda büyük bir adımdır” dedi. Bu, Almanya’yı bir araştırma merkezi olarak güçlendiriyor. Aynı zamanda Avrupa’nın teknolojik egemenliğine de önemli bir katkı sağlıyor.

Yeni Euro-Q-Extra projesiyle Garching’deki Leibniz veri merkezi artık AB girişimi kapsamında kuantum bilgisayarı işleten altı kurumdan biri oldu. Euro-Q-Exa, ilk Avrupa kuantum bilgisayarlarının kurulumu için seçilen diğer beş lokasyonla yakın işbirliği içinde çalışıyor. Amaç, Avrupa’da mevcut olan kuantum hesaplama becerilerini daha da geliştirmek ve temel araştırma ile endüstriyel uygulamalar arasında bir köprü kurmaktır.

Haberin Detayları

Nisan 2023’te federal hükümet, Stark-Watzinger tarafından sunulan “kuantum teknolojileri için eylem konseptini” kabul etti. Federal hükümetin 2023’ten 2026’ya kadar kuantum teknolojilerindeki faaliyetlerini stratejik olarak koordine eden çerçeveyi oluşturuyor. Bu amaç için yaklaşık üç milyar avro tahsis edilecek.