Federal Bakan Bettina Stark-Watzinger Japonya’daki G7 toplantısında

G7 bilim bakanları toplantılarının uzun geleneği Japonya başkanlığı altında da sürdürülecek. bu G7 Bilim Bakanları Toplantısı 12.-14. Sendai Şehrinde Mayıs. Bu yılın öncelikleri, 2022’deki Almanya başkanlığının konularını ve sonuçlarını ele alıyor:

• Özgürlüğe ve bilimsel araştırmaya dahil olmaya saygı duymak ve Açık Bilimi teşvik etmek
  • Araştırma güvenliği ve bütünlük önlemleri aracılığıyla güvenli bilimsel araştırmayı destekleyin
  • Küresel zorlukları çözmek için bilim ve teknolojide uluslararası işbirliği:
    • Alanın güvenli ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması
    • İklim değişikliğiyle mücadelede okyanusların rolünün daha iyi anlaşılması
    • Araştırma altyapılarının dünya çapında kullanımının ve çıktılarının teşvik edilmesi
Ayrıca Japonya sizi G7 Eğitim Bakanları Toplantısı A. Toplantı 12-15 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. Toyama ve Kanazawa’da Mayıs. Japonya bu nedenle 2016’daki kendi başkanlığının sonuçlarını temel alıyor. Toplantının ana teması “COVID-19 Salgını Sonrası Eğitim”.

Bakanlar toplantısında aşağıdaki öncelikler tartışılacak:

• Pandemi sonrası dönemde okulların rolü
  • Her çocuğa saygı duyan bir eğitim anlayışı
  • Öğrencilerin sosyal değişimlere ve küresel zorluklara uyum sağlamasını desteklemek
  • Yeni değerler yaratmak: uluslararası değişimin rolü
Buna ek olarak, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı, Japonya’daki fırsatı, 2023 Şubatının başından itibaren bilimsel ve teknolojik işbirliğine ilişkin başarılı görüşmeleri geliştirmek ve Japon bakanlar, diğer G7 ülkelerinin temsilcileri ve diğer Değişim kuruluşlarının temsilcileriyle ikili görüşmeler yapmak için kullanacak. Birleşmiş Milletler Üniversitesi gibi.