Federal Bakan Bettina Stark-Watzinger ve Swetlana Tsikhanouskaya arasındaki görüşme

Toplantının ardından Federal Bakan şu basın açıklamasını yaptı:

Bugünkü değişimin gerçekleşmesi benim için önemliydi. Ayrıca Bayan Tsikhanouskaya'nın, Lukashenko rejiminin küstahça manipülasyonları karşısında özgürlük için mücadele etme cesaretine duyduğum saygıyı bir kez daha ifade etmek benim için önemliydi. İnsan hakları için, demokrasi için, hukuk devleti için mücadele; bunlar uğruna mücadele edilen Avrupa değerleridir.

Eğitim ve araştırma konusunda da köprüler kurmamız önemli. Biliyorsunuz 2020'den sonra Belarus'la iş birliğimizi azalttık. Ancak, zulüm gören, demokratik olarak çalışan ve yaşayan ülkelere gitmek isteyen insanların değişimi, bu köprülerin varlığını sürdürmesi önemlidir.

Avrupa ailesinin bir parçası olan ve uluslararası hukuku ihlal eden Ukrayna'ya yönelik saldırı savaşı hepimize yönelik bir saldırıdır. Bu değerlendirmeyi Sayın Tsikhanouskaya ile paylaşıyorum.

2022 yılında bakanlığım Rusya'nın saldırganlık savaşının başlamasına kararlı bir şekilde tepki gösterdi ve saldırıdan birkaç saat sonra Rusya ve Belarus'taki devlet yetkilileriyle tüm işbirliği önlemlerinin sona erdiğini duyurdu. Alman bilimsel kuruluşları ve üniversiteleri
hemen katıldı. Böylece biz açık bir sinyal gönderdik.

Her şeyden önce, Rus işgali sonucunda tarifsiz acılar çeken Ukrayna halkıyla tam dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz. Savaşın ve şiddetin sona ermesi ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin yeniden tesis edilmesi yönündeki tüm çabaları destekliyoruz.

Eylemlerimizin Belarus veya Rusya'daki sivil toplumlara yönelik olmadığını açıkça belirtmek benim için önemli. Sivil toplumun güçlendirilmesi ortak kaygımızdır. Sivil toplum yapılarıyla diyaloğu sürdürmek ve öncelikle Belaruslu bilim insanlarını ve öğrencileri sivil toplumun bir parçası olarak görmek istiyoruz.

Bu insanlara genelde kapılarımızı açık tutuyoruz. Bu, Belarus ve Rus propagandasından bağımsız olarak burs temelinde kendi imajını yaratmak ve aynı zamanda geleceğe yönelik mükemmel bir eğitimden yararlanmak isteyenler için geçerlidir. Bu aynı zamanda politik olarak tehdit edilenler için de geçerlidir.

Bugün bu tedbirleri nasıl sürdürebileceğimizi ve genişletebileceğimizi tartıştık. Özellikle Alman Akademik Değişim Hizmetinin araçları ve ilgili programları Belaruslu öğrencilere ve bilim adamlarına açık olmaya devam ediyor.

Şirketim aynı zamanda araştırma güvenliği hususlarını da dikkate almakta ve bu konuda Alman bilimsel kuruluşlarını ve üniversitelerini desteklemektedir.

Bugünkü bu görüş alışverişi ve aynı zamanda tartıştığımız seçenekler için minnettarım çünkü bu, hepimizin Avrupa için barışçıl ve demokratik bir geleceğe yönelik çalışmamıza yardımcı oluyor.

Belarus ve Rusya ile dondurulan işbirliği faaliyetleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.