Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığının dönem ortası dengesi

Federal hükümet iki yıl önce iddialı bir koalisyon anlaşmasıyla ortak hükümet çalışmalarına başlamıştı. Eğitim ve araştırma alanında önemli projelere imza attık. Fırsatlar yaratmak, ilerlemeyi sağlamak, özgürlüğü güvence altına almak; bunlar bizim görevlerimiz ve ortak hedefimizdir.

Bu hedef yasama dönemi boyunca daha da acil hale geldi. Korona salgınının etkileri, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşının sonuçları, enflasyonun etkileri ve enerji krizi ülkemiz için büyük bir zorluk teşkil ediyor. Genel olarak, özellikle ekonomimiz ve refahımız açısından büyük görevlerle karşı karşıyayız. Rekabet gücümüzü yeniden artırmalı, kıt bütçe kaynaklarını verimli kullanmalıyız.

Bir bütün olarak ülkemizin gelecekteki yaşayabilirliğini güçlendirmeliyiz. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nda bunun üzerinde çalışıyoruz (Haberler) Her gün. Projelerimiz ülkemiz açısından merkezi olan üç odak alanına dayanmaktadır: Eğitim yoluyla ilerleme, Yenilik ve transfer birlikte Gelecek enerjiler. Yasama döneminin yarısına gelindiğinde burada zaten büyük ilerleme kaydettik. Bizde de var Haberler gibi Fırsat Bakanlığı konumlandırılmış.

Eğitim her zaman başlangıçtadır: her birey için özgürlük ve kendi kaderini tayin etme hakkı ile büyüme ve refah hakkında. Bu nedenle en iyi eğitimden daha azına razı olmak istemiyoruz. Ayrıca vasıflı işçi sıkıntısı halihazırda iş yerimiz için en büyük zorluklardan biridir. Şirketlerimiz yüzbinlerce işçiyi kaybediyor. Geleceğin iş dünyasına en iyi şekilde hazırlanmış, iyi eğitimli gençlere ihtiyacımız var. Bu nedenle eğitimi, mesleki eğitimi ve ileri eğitimi güçlendiriyoruz.

Daha fazla refah, daha fazla büyüme ve daha yüksek üretkenlik gerektirir. Yenilikler bunun temelini oluşturuyor. Bu nedenle inovasyon politikası en iyi lokasyon politikasıdır. Ancak Almanya’da pek çok iyi fikir çekmecede kaldı. Ekonomik durum ve temel teknolojilere yönelik uluslararası rekabet göz önüne alındığında, artık bunu karşılayamayız. Fikirleri yeniliklere dönüştürüp topluma aktarmak istiyoruz.

Şu geçerlidir: Almanya’nın kendisi temel teknolojileri anlayabilmeli, geliştirebilmeli ve üretebilmelidir – örneğin yapay zeka, kuantum teknolojileri, biyoteknoloji, hidrojen veya füzyon. Sürekli savunuyoruz Gelecek enerjiler ideolojiden arınmış, teknolojiye açık bir ilerleme arzusu uyandırmak istiyoruz. Bu bizi daha bağımsız kılar, rekabet gücümüzü güçlendirir ve refahımızı güvence altına alır.

En önemli projeler:

Fırsatlar Programını Başlatma

PISA 2022 araştırması bunu bir kez daha doğruladı: Almanya’da eğitim başarısı hala büyük ölçüde sosyal altyapıya bağlı. Bunu değiştirmeliyiz. Başlangıç Fırsatları Programı ile ilerleme vaadimizi yenilemek istiyoruz ve daha fazla fırsat eşitliği ilgilen. StartChances programı bu nedenle bu yasama döneminin merkezi eğitim politikası projelerinden biridir.

Yaklaşık olarak Yüksek oranda sosyal dezavantajlı öğrenciye sahip 4.000 okul Programla start-up okul haline geliyorlar.

Federal ve eyalet hükümetleri bir araya geliyor ve eğitim başarısının sosyal Haberin Detaylarıdan ayrılmasına yardımcı oluyor. Federal hükümet, on yıllık program dönemi boyunca yılda bir milyar avro taahhüt ediyor. Eyaletler toplamda aynı miktarda katkıda bulunuyor.

Eğitim sektöründe ilk kez bu büyüklükte ve uzunlukta bir program uygulanıyor. Ülkelerle müzakereler doğru yolda ilerliyor. Programın 2024/25 öğretim yılında başlaması planlanıyor.

BAföG reformu

Çalışma veya eğitim alma kararı ebeveynlerin cüzdanına bağlı olmamalıdır. Herkes kendi eğitim yolunun nereye varacağına özgür ve bağımsız olarak karar verebilmelidir. Bu yüzden buna sahibiz BAföG Seçim döneminin hemen başında iki adımda önemli ölçüde iyileşme sağlandı:

• 27. BAföG değişikliği 2022/23 kış döneminde yürürlüğe girdi. Onunlaydık BAföG alıcıları için gelir limiti, fon miktarı ve yaş sınırı önemli ölçüde artırıldı. Ebeveyn gelirine ilişkin ödenekler yüzde 20,75 artırıldı ve azami finansman miktarı 861 avrodan 934 avroya çıkarıldı. Reformun ilk etkisi şimdiden görüldü: desteklenen öğrenci sayısı 2022’de yüzde beş arttı.
  • 28. BAföG Değişiklik Yasası ile BAföG’ü de bir kat artırdık kalıcı acil durum mekanizması katma. Bu, gelecekte korona salgını gibi bir kriz durumunda okul çocukları ve öğrencilerin, hakları olmasa bile geçici olarak BAföG alabilecekleri anlamına geliyor. Bu şekilde, gençlerin acil bir durumda (örneğin yarı zamanlı bir iş kaybı nedeniyle) eğitimlerine veya öğrenimlerine ara vermek zorunda kalmalarını önlemek istiyoruz.
Şimdi 2024/2025 kış dönemi için bir sonraki adımı atıyoruz. BaföG’ü hayatın ve öğrenimin değişen gerçeklerine uyarlayacağız ve onu daha modern, esnek ve daha az bürokratik hale getireceğiz. Ayrıca öğrenime başlama yardımını da sunmak istiyoruz.

Mesleki Eğitimde Mükemmeliyet Girişimi

Kalifiye eleman sıkıntısı göz önüne alındığında, mecburuz. Mesleki eğitimi daha da görünür hale getirin ve daha da güçlendirin. Mesleki Eğitimde Mükemmeliyet Girişimi ile modernizasyon için gerekli atılımı hedef alan ivmeler sağlıyoruz. Özellikle çeşitli yeterlilik yolları arasında seçim yapabilen gençlere odaklanıyoruz: eğitim, öğrenim ve teknik okul.

Girişim, Aralık 2022’de başladı ve 2026 yılına kadar yaklaşık 750 milyon euroluk bir mali hacime sahip oldu.

Finansal okuryazarlık

Finansal okuryazarlık genel eğitimin önemli bir parçasıdır. Bireysel yaşam tarzlarını kolaylaştırır, bireysel risklerin en aza indirilmesine yardımcı olur ve dolayısıyla aynı zamanda bir fırsat eşitliği meselesidir. Ancak araştırmalar Almanya’da yapılacak çok şey olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, insanların finansal ve ekonomik ilişkiler hakkında bilgi edinmelerini ve bunu günlük yaşamlarında, yaşamları boyunca ve hedef gruplarına özel olarak uygulamalarını sağlayacak öğrenme fırsatlarına ihtiyacımız var.

Federal Maliye Bakanlığı ile birlikte Almanya’da finansal eğitimin seviyesini yükseltiyoruz. Bu amaçla OECD’nin desteğiyle bir finansal eğitim stratejisi geliştireceğiz ve halihazırda finansal eğitime ilişkin araştırmaları güçlendirme sürecindeyiz. Merkezi bir finansal eğitim platformu halihazırda çevrimiçidir.

Yapay zeka

yapay zeka 21. yüzyılın en önemli teknolojisidir. Artık neredeyse tüm endüstrileri ve toplumun tüm alanlarını onsuz hayal etmek mümkün olmayacak. İle yapay zeka-Eylem planı Haberler Alman olana veriyoruz yapay zeka-Ekosistemin yeni dürtüleri.

Amacımız: Almanya ve Avrupa “Yapay Zeka Tarafından Güçlendirilen” bir dünyada lider konum. Bunu yapmak için mevcut temelimizi güçlendiriyoruz ve özellikle bilgi işlem ve veri altyapısını ve vasıflı işçi tabanını genişletiyoruz.

Bu seçim döneminde toplam 1,6 milyar avronun üzerinde yatırım yapıyoruz Eylem planının uygulanmasına yalnızca 2024 yılında neredeyse 500 milyon euro harcanacak. Bu, bir önceki yasama dönemine göre altı kat daha fazla.

HIZ-Özgürlük Yasası

Yaratıcı fikirler devrim niteliğindeki yeniliklerin temelidir ancak araştırmalardan elde edilen bilgilerin de uygulamaya konulması gerekir: İyi fikirlerin bir şansa ihtiyacı vardır. Kısaca Federal Sıçrayış Yenilik Ajansı HIZ, hayatımızı değiştirecek yeniliklere yön veriyor. Ancak önceki yıllardaki kısıtlamalar nedeniyle federal kurum potansiyelini tam olarak geliştiremedi.

İle HIZÖzgürlük Yasası ile federal teşkilatı gereksiz bürokratik prangalardan kurtardık. Bu şu anlama gelir: HIZ gelecekte daha hızlı ve finansal açıdan daha esnek hareket edebilecek, daha özgürce yatırım yapabilecek. Genişletilmiş finansman araçları yelpazesine erişebilecek, finansman kararlarını daha hızlı alabilecek ve esnek ekonomi yönetimiyle değişen gereksinimlere yanıt verebilecek.

VERİ ve DATIpilot

Alman Transfer ve Yenilik Ajansı (VERİ) inovasyon politikamızın kalbidir. Fikirden yeniliğe geçişi hızlandırmaya ve Almanya’yı yenilik merkezi olarak güçlendirmeye yardımcı olacak. VERİ Almanya çapında geniş bir transfer hareketini harekete geçirmeyi amaçlıyor Teknolojik ve sosyal inovasyon potansiyeli kaldırmak.

DATIpilot önlemi ile aşağıdakilerin oluşturulmasına yardımcı olduk: VERİ yukarı yönde bir öğrenme ve deney odası. Özellikle sosyal inovasyon alanında finansman konusunda deneyimsiz aktörleri katılıma motive etmek için düşük eşikli, esnek finansman ve yeni seçim prosedürleri de kullanılmalıdır. DATIpilot’un deneyimleri ve fikirleri doğrudan tasarım anlayışına katkıda bulunuyor. VERİ A. Gönderilen 3.000 başvuruyla finansman yönergelerine verilen yanıt beklentilerimizin oldukça üzerindeydi.

Füzyon araştırması

Enerji krizi bize temiz, güvenilir ve uygun fiyatlı enerji kaynaklarının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Füzyon, güvenli enerji tedariği için harika bir fırsattır. Füzyon, fosil yakıtlardan bağımsız ve CO2 nötr, sürekli olarak kullanılabilir bir enerji kaynağı olarak, yenilenebilir enerjilerin yanı sıra, elektrik şebekesindeki baz yükün karşılanmasına önemli bir katkı sağlayabilir.

Gelecekteki enerji füzyonu söz konusu olduğunda Almanya teknolojik açıdan kutup konumunda. İle Haberler– Füzyon ve füzyon araştırma finansman programı hakkındaki pozisyon belgesiyle, bu iyi başlangıç noktasını hırslı, ideolojisiz ve teknolojiye açık bir şekilde kullanmanın yolunu açıyoruz.

Füzyon için araştırma fonu dahildir önümüzdeki beş yıl içinde ilave 370 milyon euro önemli ölçüde arttı. Araştırma kurumlarına halihazırda ayrılmış olan fonlarla birlikte bu, Haberler Bu, 2028 yılına kadar füzyon araştırmaları için bir milyar avronun üzerinde paranın kullanılabileceği anlamına geliyor.

Ulusal hidrojen stratejisi ve araştırma finansmanı

Hidrojen, enerji geçişi bulmacasının eksik parçasıdır. Enerji güvenliğini, iklim tarafsızlığını ve rekabet gücünü birleştirmek için harika bir fırsat. Hidrojen cumhuriyeti olabiliriz.

Federal hükümet, Ulusal Hidrojen Stratejisi (NWS) ile iddialı bir plan sundu: 2030 yılına kadar Almanya’da en az 10 GW elektroliz kapasitesi kurulmalı. Tüm sektörler için pazarı güçlendirirken mümkün olan en büyük teknolojik açıklığa güveniyoruz. mümkün olduğu kadar çok özel sektöre, gerektiği kadar az hükümete ve küresel enerji piyasalarında uluslararası hidrojen işbirliğiyle eşit düzeyde.

Haberler yatırım yaptı Yalnızca hidrojen kurşun projelerinde 700 milyon Euro’nun üzerinde. Bu şekilde, temel hidrojen projelerinin uzun süredir devam eden finansmanını daha da geliştiriyor ve hidrojen inovasyon hattını yeni teknolojilerle sürekli olarak genişletiyoruz.