Federal ve eyalet hükümetleri arasındaki anlaşma: Başlangıç Fırsatları programı 2024/25 öğretim yılında başlıyor

Yoğun görüşmelerin ardından Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) ve eyaletler, Başlangıç Fırsatları programı üzerinde anlaşmaya vardı. Zor durumdaki yaklaşık 4.000 okul ve dolayısıyla Almanya'daki tüm öğrencilerin yaklaşık yüzde onu, StartChances programıyla hedefe yönelik destek alıyor.

Özellikle eğitim programı, eğitim başarısını sosyal altyapıdan ayırmayı amaçlamaktadır. Amaç, zorlukların en büyük olduğu yerde destek sağlamaktır. Bu nedenle para, sosyal açıdan dezavantajlı öğrencilerin yüksek oranda olduğu okullara ihtiyaç duyuldukça dağıtılıyor.

Sosyal geçmiş ile eğitim başarısı arasındaki bağlantıyı koparmak

“Harekete geçme baskısı hiçbir zaman şimdiki kadar büyük olmamıştı. Eğitim politikasında bir dönüşüme ihtiyacımız var ve bunun temel becerilerle başlaması gerekiyor” dedi Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger, federal-eyalet anlaşması hakkında.

StartChances programının odak noktası bu nedenle temel okuma, yazma ve aritmetik becerilerini güçlendirmek ve okul eğitimi için destek sistemini daha da geliştirmektir. Programın, öğrencilerin azalan beceri gelişimini tersine çevirmeye ve sosyal geçmiş ile eğitim başarısı arasındaki güçlü bağı kırmaya önemli bir katkı sağlaması amaçlanıyor.

Desteklenenlerin yüzde 60'ı ilkokul öğrencileri

StartChance okullarında daha iyi altyapı ve donanım ile ihtiyaçlara dayalı okul ve öğretim geliştirme tedbirleri teşvik edilmektedir. Ayrıca okullar, okul sosyal hizmeti için ek personel kadrolarıyla desteklenmektedir.

Eğitimsel başarının önemli rotası özellikle okulun ilk yıllarında belirlendiğinden, desteklenen öğrencilerin yaklaşık yüzde 60'ı ilkokul öğrencileri olacaktır. StartChances programından ilkokulların yanı sıra ortaokul ve meslek okulları da yararlanacak.

Modern ve verimli bir eğitim sistemi için dürtü

Stark-Watzinger, bunun çocuklarımızın geleceği ve ülkemizin refahı ile ilgili olduğunu vurguluyor. StartChances programıyla federal ve eyalet hükümetleri, başarılı eğitim geçmişlerine, yarının vasıflı çalışanlarına, yenilik yapma ve rekabet etme yeteneğimize, ayrıca toplumumuzun bütünlüğüne ve demokrasimizin istikrarına birlikte yatırım yapıyor. “Daha modern ve verimli bir eğitim sistemine ivme kazandırıyor ve ilerleme vaadini yeniliyoruz.”

Federal ve eyalet hükümetleri arasındaki başarılı anlaşmanın ardından, eyaletlerin eğitim bakanları ve Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı tarafından resmi imzanın erken bir tarihte gerçekleşmesi planlanmadan önce federal ve eyalet hükümetlerinde gerekli onay süreçleri takip edilecek. 2024 yazı.

Start Opportunities programının bileşenleri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.