Forbes, FTX CEO’sunun Tabirini Ele Geçirdi! İşte Yazanlar

SessizGozler

New member
Pazartesi akşamı Bahamalar kolluk kuvvetleri, iflas etmiş biçimdeki FTX kripto para borsasının eski CEO’su SBF’yi gözaltına aldı. Medya kuruluşu Forbes’a nazaran FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın sözü ellerine geçti. İşte SBF’in olduğu tez edilen açıklamalar ve yaşananlar…

Sam Bankman-Fried, büyük ihtimalle ABD Kongresi’ne çıkamayacak

Kriptokoin.com
olarak da bildirdiğimiz üzere Bahamalar hükümeti, gece saatlerinde Sam Bankman-Fried’ı tutukladı. Hükümet, bunun ABD hükümeti ile işbirliği içerisinde gerçekleştirildiğini aktardı. Bahamalar hükümeti Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “SBF’nin tutuklanması, ABD’den SBF’ye karşı hata duyurusunda bulunduğuna ve büyük olasılıkla iadesini talep edeceğine dair resmi bildirim almasının akabinde geldi,” sözlerini kullandı.

Kripto kurucusunun planlanan tabiri Forbes tarafınca elde edildi. Bilindiği üzere SBF’in artık Kongre huzuruna çıkması pek muhtemel değil. Raporlara nazaran, SBF muhtemelen cezai suçlamalarla karşı karşıya kalacağı ABD’ye iade edilirken gözaltında tutuluyor. Olağanda, ABD temsilciler Meclisi Üyesi Maxine Waters ile bağlantılarına dayanarak SBF’in bugün Kongre huzuruna çıkıp olayları anlatması beklenmekteydi.

FTX kurucusu, Binance’e saldırmayı planladı

FTX kurucusunun tabirlerinde Tether, Binance üzere büyük platformlar yer alıyor. Sam Bankman Fried, Forbes’a göre, aşağıdaki sözleri kullandı:

Kasım 2022’deki çöküşün akabinde stablecoin Tether’i direkt yahut dolaylı olarak üçüncü bir taraf aracılığıyla manipüle etmeye çalıştığıma dair argümanlar var. Bu hakikat değil. Tether’in fiyatını hiç bir vakit manipüle etmeye çalışmadım ve sahibi olduğum yahut işlettiğim bir işletmenin bunu yapma niyetiyle yaptığı rastgele bir aksiyondan haberdar değilim. CZ (Binance CEO’su), bu suçlamalardan birini 250.000 dolar kıymetindeki bir ticaretle ilgili olarak belirledi. Tez kategorik olarak yanlış ve 250 bin dolarlık bir ticaretin Tether fiyatı üzerinde rastgele bir gerçek tesire sahip olabileceğine inanmak saçma. CZ, bu argümanların saçmalığını ve yanlışlığını anlamak için kâfi bağlama erişebilir.

Ayrıca SBF, CZ’nin FTX’i satın alması konusunda da açıklama yaptı:

CZ’nin FTX’teki paylarının satın alınacağına dair söylentiler var. Aslında, 2021’de FTX’teki paylarını satın alma hakkında bir konuşma başlatmak için CZ ile irtibata geçtim. CZ, 75 milyon dolar ya da daha fazla katkıda bulunmazsak, üzerinde muahedeye varılan satın alma sürecinden son dakikada geri adım atmakla tehdit etti. Nihayetinde ek 75 milyon doları ödemeye karar verdik zira CZ ile bağlarımızı koparmak istiyorduk. Yanlış kıymetlendirdi, spekülasyon yaptı ve bizden 75 milyon dolar daha almak için bir şeyden yararlandı.

Sam Bankman-Fried, 3AC patlamasındaki rolünü yalanladı

Diğer yandan SBF, Three Arrows Capital (3AC) çöküşü ile alakası olduğu argümanlarını yalanladı. SBF, aşağıdaki sözleri kullandı:

Bu argümanlar da büsbütün gerçek dışıdır. Bildiğim kadarıyla, ne ben ne de yönettiğim yahut sahibi olduğum işletmelerden hiç biri 3AC’nin patlamasını başlatmak gayesiyle rastgele bir aksiyonda bulunmadı. Gerçek olmamanın yanı sıra, tezleri mantıksız buluyorum zira 3AC’yi yok etmek için bir pazar çöküşüne niye olmam ve akabinde kendi işlerimi çökertmem saçma olurdu.