Fransa’dan sonra Başbakan Narendra Modi BAE’ye Geldi; Savunmaya Odaklanma, Enerji Güvenliği

KozmikRüya

New member
Başbakan Narendra Modi, iki uluslu ziyaretinin son ayağı için BAE’ye geldi.

Abu Dabi:

Başbakan Narendra Modi, BAE Başkanı Şeyh Mohamed bin Zayed Al Nahyan ile görüşeceği ve iki stratejik ortak arasında filizlenen ikili bağları gözden geçireceği bir günlük BAE ziyareti için bugün Abu Dabi’ye geldi.

Başbakan Modi, Bastille Günü geçit töreni için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Onur Konuğu olarak katıldığı ve ikili ilişkileri güçlendirmek için çeşitli anlaşmalara imza attığı iki günlük başarılı Paris ziyaretinin ardından Abu Dabi’ye geldi.

Başbakan Modi, BAE Başkanı ve Abu Dabi Hükümdarı Şeyh Al Nahyan ile görüşecek.

Abu Dabi’ye indi. Hindistan-BAE işbirliğini daha da derinleştirecek olan Majesteleri Şeyh Mohamed bin Zayed Al Nahyan ile görüşmeleri dört gözle bekliyorum. @MohamedBinZayedpic.twitter.com/l3alPoKjXK

— Narendra Modi (@narendramodi) 15 Temmuz 2023
Başbakan Modi, 2 uluslu ziyaretinin başlangıcında yaptığı ayrılış açıklamasında, “Arkadaşım Majesteleri Şeyh Mohamed bin Zayed Al Nahyan ile tanışmayı dört gözle bekliyorum.”

“İki ülke ticaret, yatırımlar, enerji, gıda güvenliği, bilim ve teknoloji, eğitim, fintech, savunma, güvenlik ve insanlar arası güçlü bağlar gibi çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor” dedi.

Enerji, gıda güvenliği ve savunmanın, Başbakan Modi’nin iki ülkenin önemli bir ticaret anlaşması imzaladıktan sonra ikili ilişkilerdeki ilerlemeyi gözden geçireceği BAE ziyaretinin odak alanları olması bekleniyor.

İki ülke arasındaki ekonomik angajmana yeni bir soluk getiren ve Covid-19 salgını sırasında imzalanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (CEPA).

Hindistan ve BAE, ticaret, yatırımlar, enerji, gıda güvenliği, bilim ve teknoloji, eğitim, fintech, savunma, güvenlik ve insanlar arası güçlü bağlar gibi çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedir.

Hintli göçmen topluluğu, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan BAE’deki en büyük etnik topluluktur. BAE kayıtlarına göre, yerleşik Hint Vatandaşlarının sayısının 2021’de 3,5 milyon olduğu tahmin ediliyor.

()