Hakimler ve Avukatlar Arasında Daha Fazla İşbirliği Gerekiyor: DY Chandrachud

KozmikRüya

New member
Yargıç DY Chandrachud, Marathi’deki Marathwada kurtuluş hareketinin önemini paylaştı.


Bombay:

Pazar günü Chhatrapati Sambhajinagar’da avukatlara hitap eden Hindistan Başyargıcı DY Chandrachud, hakimler ve avukatlar arasında daha fazla işbirliğinin hukuk sistemini güçlendirmek ve onu gelecekteki zorluklara karşı dayanıklı hale getirmek için bir ön koşul olduğunu kaydetti.

Hindistan Başyargıcı, 600’den fazla savunucunun yer aldığı bir toplantıya hitap ederken, hukuk sisteminin ve adaletin idaresinin iyileştirilmesine yönelik çözümler bulmak amacıyla hakimler ve avukatlar arasındaki işbirliğinin arttırılmasının önemini vurguladı.

CJI, Marathwada Mukti Sangram Din olarak da bilinen 75. Marathwada Kurtuluş Günü münasebetiyle düzenlenen bir etkinliğe hitap ediyordu.

Bu vesileyle konuşan Yargıç Chandrachud, Marathi’deki Marathwada kurtuluş hareketinin önemini paylaştı.

CJI, Marathwada, Maharashtra ve ulus için tarihi öneme sahip bir günü anma geleneğine uygun olarak, Bombay Yüksek Mahkemesi Aurangabad Kürsüsü’nde ulusal bayrağı açtı.

Avukatlara konuşan CJI, avukatların greve başvurmalarına ve mahkemeleri boykot etmelerine karşı uyarıda bulundu. Baro ile Kurul arasındaki tartışma ve işbirliği yoluyla sorunların her zaman dostane bir şekilde çözülebileceğini vurguladı.

Hukukçular olarak kadınlara hukuk sisteminde önemli bir ses verilmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan CJI, kadın avukatlara esaslı kurumsal destek ve teşvik sağlamanın hukuk mesleğinin her üyesinin anayasal görevi olduğunu söyledi.

Ayrıca tüm avukatları, hukuk mesleğinin genç üyelerine uygun rehberlik ve destek sağlamaya teşvik etti.

Hindistan, 15 Ağustos 1947’de İngiliz yönetiminden özgürlüğünü elde etmesine rağmen, Haydarabad (Nizam yönetimi altındaydı) dahil olmak üzere birkaç prens devlet, Hindistan Birliği ile birleşmeyi reddetti.

Nizam’a karşı popüler bir huzursuzluk vardı ve Marathwada’yı özgürleştirmeye yönelik bir hareket kök saldı. Halk, amansız zulümlere maruz kaldı. Sayısız insan Marathwada’nın kurtuluşu için hayatını feda etti. Kargaşanın ortasında Hindistan hükümeti Polo Operasyonu adlı bir askeri operasyon başlattı.

17 Eylül 1948’de Nizam sonunda teslim oldu ve birleşmeyi kabul etti. Hindistan’ın bir devletler birliği olmasını sağlayan Marathwada Mukti Sangram gibi çeşitli iç özgürlük hareketleri vardı.
 
Üst