Himaşal Pradeş Kongresi Krizi, Vikramaditya Singh, Virbhadra Singh'in Oğlu, Asi MLA'larla Buluşuyor, Pratibha Singh Sert Konuşuyor

KozmikRüya

New member
Himaşal Pradeş Bakanı ve Kongre MLA Vikramaditya Singh (Dosya).

Yeni Delhi:

Kongre, Vikramaditya Singh'in Perşembe gecesi çapraz oylamaları bu siyasi fırtınayı tetikleyen altı isyancı milletvekiliyle buluştuğu yönündeki raporların ardından, Salı günkü Rajya Sabha seçim kaybının hükümeti çöküşün eşiğine getirmesinin ardından neredeyse kaybettiği bir eyalet olan Himaşal Pradeş'te tetikte olmaya devam ediyor.

Altı kez eski Başbakan Virbhadra Singh'in oğlu olan Bay Singh çapraz oy kullanmadı ancak Kongre'yi babasının anısına saygısızlık etmekle suçladığı günkü duygusal patlaması parti için ek bir zorluktu. rakip Bharatiya Janata Partisi'nin saldırılarına karşı mücadele etti.

Himaşal'ın Kentsel Gelişim Bakanı, Birlik Yol ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmek üzere iki gün boyunca Delhi'de olacak. Kaynaklar, BJP yönetimindeki Haryana'daki Panchkula'da bu sabah Himaşal Pradeş Yüksek Mahkemesi'ne diskalifiye edilmelerine karşı dava açan isyancı milletvekilleriyle buluştuğunu söyledi.

Kaynaklar, kendisinin daha sonra Chandigarh'daki The Lalit'e taşınan MLA'larla Pazar günü Shimla'ya dönüş yolunda muhtemelen tekrar buluşacağını söyledi.

Kaynaklar ayrıca Himaşal Pradeş Kongresi'ndeki iki MLA'nın da isyancılarla görüştüğünü söyledi.

Her iki taraf da bu görüşmelerin konusu hakkında henüz yorum yapmadı.

Bay Singh'in annesi, Kongre'nin eyalet birim patronu Pratibha Singh, ANI haber ajansına oğlunun programı hakkında “hiçbir fikri” olmadığını söyledi. “Dün geceye kadar buradaydı. Sonra ne yaptı… Bilmiyorum.”

Singh ailesinin eyalet hükümetinin kontrolü için Kongre'nin başbakanlık seçimi Sukhvinder Singh Sukhu'ya meydan okumadan önce zaman teklif ettiği yönündeki spekülasyonların ortasında Bayan Singh ayrıca partinin perde arkası patronu Sonia Gandhi ve Rahul Gandhi ile de tanışacağını söyledi. – “onları bilgilendirmek” için.

OKU | “MLA'lar Üzgün, Doğal…”: Himaşal Kongresi Çapraz Oylama Şefi

“Kesinlikle. Onlar bizim yüksek komutanlarımız ve gidip onları bilgilendirmeliyiz… Himaşal Pradeş'teki durumun şu anda bu olduğunu ve (onlar) bize ne yapmamız gerektiğini söyleyebilirler” dedi.

Bayan Singh'in, ANI'ye “… BJP'nin (hükümetin) bizimkinden daha iyi çalıştığı doğrudur” demesi de dahil olmak üzere diğer yorumları, Kongre'nin Himachal sorunlarının henüz bitmediğini gösteriyor gibi görünüyor.

Yorumlar birkaç ay içinde yapılacak genel seçimler ışığında görüldü.

Tepe eyaleti, Başbakan Narendra Modi'nin partisini merkezde iktidara getirmesinden bu yana BJP'nin kalesi oldu; Yalnızca dört sandalye olabilir ancak BJP 2014 ve 2019'da dördünü de kazandı.

“İlk günden itibaren Başbakan'a yaklaşan seçimlerle ancak örgütü güçlendirirse karşı karşıya kalabileceğimizi söylüyorum. Bu bizim için çok zor bir durum… Sahada (ve) gereğince pek çok zorluk görebiliriz. “Başbakan Modi'nin talimatıyla BJP pek çok şey yapacak” dedi.

#KOL SAATİ | Himachal Pradesh Kongre başkanı Pratibha Singh, Vikramaditya Singh'in diskalifiye edilen altı Kongre MLA'sıyla görüşmesine ilişkin spekülasyonlar sorulduğunda şöyle diyor: “Bu konuda hiçbir fikrim yok. Dün geceye kadar buradaydı. Daha sonra neye karar verdi ve nereye gitti, ben … pic.twitter.com/gqwAIHcfZR

— ANI (@ANI) 1 Mart 2024
Çapraz oylama yapan MLA'lara sempati duyan Bayan Singh, “Zayıf bir zemindeyiz… Onu tekrar tekrar teşvik ettim. Bu zor bir dönem ama yine de seçimlere katılıp kazanmalıyız” dedi.

Çarşamba günü, Kongre MLA'ların çapraz oylama sorunuyla uğraşırken Vikramaditya Singh istifasını açıklamıştı. Başbakan'ı meclisine karşı “ihmal” yapmakla suçladı ve partiyi babasının heykeli için arazi tahsis etmemekle suçlayınca yıkıldı.

OKU | “Babamın Heykeli İçin Arsa Alamadım”: Himaşal Kongre Lideri

“Geçen yıl bu hükümet hakkında tek kelime etmedim ama artık bunu söylemek benim sorumluluğum…” diye ilan etti. Saatler sonra geri adım attı ancak bunu yaparken kararsız duruşunun altını çizdi.

Aynı gün Kongre, kendisini kurtarmak için son nefesini verme manevrasını gerçekleştirdi ve Meclisin etkin gücünü düşürmek ve devlet bütçesini geçirmek için 15 BJP MLA'sını ihraç etti.

OKU | Kongre Himaşal'da Zaman mı Kazandırıyor? Bütçe darbe korkusuyla kabul edildi

Meclis oturumu daha sonra ertelendi ve parti en azından genel seçim sonrasına kadar satın alındı.

BJP'nin artık rakibine yeni bir saldırı başlatmadan önce eski Başbakan Jairam Thakur da dahil olmak üzere MLA'larının ihraç edilmesine itiraz etmesi gerekiyor.

Kongre, baş sorun gidericisi Karnataka Başbakan Yardımcısı DK Shivakumar'ın aceleyle devreye girmesinin ardından şimdilik kendisini 'güvenli' ilan etti.

OKU | “Her Şey İyi”: DK Shivakumar, Kongre'nin Himachal Birimindeki Kriz Üzerine

Perşembe akşamı Shimla'da hem Vikramaditya Singh hem de Pratibha Singh ile görüştü ve ardından gazetecilere şunları söyledi: “Her şey yolunda. Bu hükümet beş yıl kalacak. Tüm sorunlar çözüldü…”

Kriz, altı isyancı ve desteklerini açıklayan üç bağımsızın bu haftaki Rajya Sabha seçimlerinde BJP'nin adayına oy vermesi ve ardından parti tarafından alınmasıyla patlak verdi.

Haberler artık WhatsApp kanallarında mevcut. Haberler'den en son güncellemeleri sohbetinizde almak için bağlantıya tıklayın.