IIT Madras Başkanı Tarafından NEET Veri Raporu Çıkar Çatışması mı? Sınav Kurulunun Cevabı

KozmikRüya

New member
NEET'teki usulsüzlük iddiaları ülke çapında protestoları tetikledi

Delhi:

IIT Madras müdürünün Ulusal Test Ajansı'nın (NTA) yönetim kurulunda resmi üye olarak bulunmasının çıkar çatışması oluşturmadığını sınav kurulu Yüksek Mahkeme'ye bildirdi. Bu, Merkezin MBBS kurslarına kabul için tüm Hindistan sınavının yürütülmesinde herhangi bir usulsüzlük olmadığını vurgulamak için IIT Madras müdürü Profesör V Kamakoti'nin bir raporuna atıfta bulunmasının Haberin Detaylarıında geldi.

NEET UG davasındaki dilekçe sahibinin avukatı Narendra Hooda, veri analitiği raporunun güvenilir olmadığını ve IIT Madras müdürünün NTA yönetim kurulunun bir üyesi olması nedeniyle çıkar çatışması olduğunu ileri sürmüştü.

Bunu çürüten NTA, ek bir iddianamede, mühendislik adayları için JEE (Advanced) sınavını yürüten bir IIT'nin müdürünün NTA yönetim kurulunun resmi üyesi olduğunu ve bu yıl IIT Madras'ın sınavı yürüttüğünü söyledi. Ancak NTA'nın temel işi yönetim komitesi tarafından yürütülüyor. Yönetim kurulunun yalnızca politika meselelerine baktığını söyledi.

NTA, IIT Madras direktörünün yönetim kurulu toplantılarına katılmak üzere başka bir profesörü aday gösterdiğini söyledi. Ve bu profesör de geçen yılın Aralık ayından bu yana hiçbir toplantıya katılmamıştı. IIT Madras direktörünün Aralık 2022'den bu yana NTA yönetim kurulunun hiçbir toplantısına katılmadığını söyledi.

Ülke çapında protestoları tetikleyen NEET'teki iddia edilen usulsüzlüklerle ilgili davanın duruşmasında Merkez, Yüksek Mahkeme'ye, sonuç veri analizlerinin not dağılımının büyük ölçekli herhangi bir sınavda görülen çan eğrisini izlediğini ve herhangi bir anormalliğe dair bir gösterge olmadığını söyledi.

Merkez, IIT Madras raporunda yer alan bulgulara göre öğrencilerin genel notlarında artış olduğunu belirtti.

“Bu artış şehirler ve merkezler genelinde görülüyor. Bunun nedeni müfredatta yüzde 25'lik bir azalma. Ayrıca, bu kadar yüksek notlar alan adaylar birden fazla şehre ve birden fazla merkeze dağılmış durumda ve bu da kötüye kullanma olasılığının çok düşük olduğunu gösteriyor,” dedi.