ISRO İlk Testi Bugün Gerçekleştirecek

KozmikRüya

New member
Gaganyaan Mission LIVE: Bu sefer riskler çok daha yüksek çünkü insan hayatı söz konusu olacak.


Artık ahlakının bir parçası olan her olasılığa hazırlıklı olmaya çalışan Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO), bugün insanlı uzay misyonu Gaganyaan için bir iptal testi gerçekleştirecek.

Chandrayaan-3 için de benzer bir emniyetli yaklaşım benimsenmiş ve Hindistan’ı ağustos ayında Ay’ın güney kutbu yakınına inen ilk ülke haline getirerek ISRO’nun tarih yazmasına yardımcı olmuştu. Ancak riskler bu sefer çok daha yüksek çünkü insanların hayatları söz konusu olacak.

Gaganyaan’ın mürettebat modülü kaçış sistemi Sriharikota’da canlı olarak test edilecek. Bu, ISRO’nun yakın gelecek için planladığı 20 büyük testten ilki. Bunların hepsi, Başbakan Narendra Modi’nin, ISRO’nun 2035 yılına kadar bir Hindistan Uzay İstasyonu kurması ve 2040 yılına kadar Hintli astronotu Ay’a göndermesi hedefine ulaşma çabası içinde.

Gaganyaan Görev Test Uçuşuyla ilgili CANLI güncellemeler:


Haberler güncellemelerini alınŞunun için bildirimleri aç: bu hikaye geliştikçe uyarı alın.


ISRO 1. Test Uçuşunu Başlatmaya Hazırlanırken Öğrenciler Galeriyi Görüntülemek İçin Toplanıyor

#KOL SAATİ | Gaganyaan Misyonu | Sriharikota, Andhra Pradesh: ISRO ilk test uçuşunu (TV-D1 Uçuş Testi) bugün Sriharikota SDSC-SHAR’daki İlk fırlatma rampasından başlatmaya hazırlanırken okul öğrencileri izleme galerisinde toplanıyor pic.twitter.com/iTLo6MBRcC

– ANI (@ANI) 21 Ekim 2023
Gaganyaan Misyonu: ISRO, Fırlatma Testini 30 Dakika İleri Sabah 8.30’a Erteledi

ISRO Cumartesi günü, Gaganyaan insanlı uzay uçuşu görevi için ilk Test Aracının fırlatılmasını buradaki uzay limanından 30 dakikaya yeniden planladı.

Test Aracı D1 görevinin sabah 8’de ilk fırlatma rampasından kalkması planlandı ve sabah 8.30 olarak revize edildi.

ISRO’nun ‘X’ güncellemesi, “Kalkış saat 08:30’a (IST) yeniden planlandı” dedi. Bu yönde bir duyuru da Görev Kontrol Merkezi’nde yapıldı.

Zamanlama değişikliğinin nedeni hemen bilinmezken, kaynaklar bunun yağış ve bulutlu hava koşullarından kaynaklanabileceğini söyledi.

ISRO, Gaganyaan’ın İlk Test Uçuşunu Başlatmaya Hazırlanırken Satish Dhawan Uzay Merkezinden Görseller

#KOL SAATİ | Sriharikota, Andhra Pradesh’teki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden görseller, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) olarak Gaganyaan’ın İlk Uçuş Test Aracı Durdurma Görevi-1’i (TV-D1) yürütecek.#Gaganyaanpic.twitter.com/rEMqTr9sJt

– ANI (@ANI) 21 Ekim 2023
Gaganyaan Misyonu: İlk Test Uçuşunun Başlamasına Giden Geri Sayım Başlıyor

Misyon Gaganyaan:
TV-D1 Test Uçuşu

Saat 08.00’deki lansman için geri sayım sürüyor. IST 21 Ekim 2023’te başladı.

Broşür: https://t.co/2A5nlqEb2I#Gaganyaan

– ISRO (@isro) 20 Ekim 2023
 
Üst