İstanbul’da toplumsal medya dolandırıcıları, SMA’lı Yağız’ı gaye aldı

KozmikRüya

New member
Toplumsal medya dolandırıcıları emellerine ulaşabilmek için her yolu denerken, SMA’lı çocukların yaşaması için başlatılan yardım kampanyaları da bu hedefle kullanılmaya başlandı.

SMA hastası bebeklerin yurt haricinde gen tedavisi alabilmesi için ailelerin umudu olan yardım kampanyaları baltalandı, evlatlarının yaşaması için çaba eden ailelerin üzerinden toplumsal medya kullanıcılarının hisleri istismar edildi.

Kelam konusu olaya bir örnek de İstanbul’da yaşandı.

SMA’lı Yağız için açılan hesap, birebir taklit edildi İHA’nın haberine göre; kimliği bilinmeyen bireyler, 13 aylık Yağız Gündoğdu için açılan hesabı birebir taklit etti.

Küçük çocuğun fotoğrafının yer aldığı lakin IBAN bilgisinin farklı olduğu geçersiz bir hesap açıldı. Bu yolla hesapları gerçek sanarak takibe alan yardımseverlerden para toplayan şüpheliler, yardım kampanyalarına da ziyan verdi. Çocukların tedavisi için toplumsal medyadan yardım bekleyen aile, durumun takipçileri tarafınca ihbar edilmesi üzerine savcılığa cürüm duyurusunda bulundu.

“Bir ekip şahıslar bizim çocuklarımızın ayrıntılarını kopyalıyorlar”

Yağız bebeğin babası Serdar Gündoğdu, yaşadıkları olaya yönelik şu tabirleri kullandı:

“Benim çocuğum SMA Tip 1 hastası. Biliyorsunuz ki bu ölümcül bir kas hastalığı ve biz bu kampanyaları yürüterek çocuklarımızı tedaviye götürebiliyoruz maalesef burada tedavisi yok. Valilikten biz izinlerimizi aldık bizim kullanmış olduğumuz IBAN’lar yasaldır. Lakin bir kadro bireyler bizim çocuklarımızın ayrıntılarını kopyalıyorlar. Kampanyamızı biz Instagram sayfamızdan yönetiyoruz, oraya girip detaylarımizi alıyorlar tıpkı görselleri kullanıp yalnızca IBAN ayrıntılarını değiştiriyorlar. Kendi çocukları üzere davranıp para topluyorlar.

“Tesadüf üzeri fark ettik”

Biz bununla alakalı 1 kişiyi yakaladık, tüm kabahat duyurularında da bulunduk. Yalnızca şunu istiyorum bizi takip eden insanlardan smayagizyasasin Instagram sayfamız haricinde hiç bir sayfaya prestij etmesinler. Bizim tüm valilik izinlerimiz sayfamızda bu sayfa haricinde bir şey görürlerse bize ulaşsınlar ya da gerekli yerlere şikayette bulunabilirler. Tesadüf üzeri fark ettik. 1 takipçimiz görüyor ve bize bildiriyor, çocuğumuzun ayrıntılarının kullanıldığını söylemiş olduler. Benim soy ismim Gündoğdu bizim detaylarımizi kopyalayan kişinin soy ismi de Gündoğdu tıpkı soy ismindeyiz yalnızca onun ismi farklı. IBAN numaralarını denetim ettiğimizde bizim IBAN’larımız değil kendi IBAN’ını kullandığını fark ettik. Bunu farklı toplumsal medya platformlarında da paylaşmış. Bununla alakalı kabahat duyurularında bulunduk.”