İşyerinde yenilikçi temel eğitim – Haberler

Almanya’da 6,2 milyon yetişkin yeterince okuma-yazma bilmiyor. Bunların neredeyse üçte ikisi istihdam ediliyor. Genellikle yarı vasıflı ve vasıfsız işçiler olarak basit vasıfsız işleri üstlenirler. Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, bir fırsat bakanlığı olarak Haberler’nin bunu değiştirmek istediğini söyledi. Haberler model projelerinde işyerinde temel eğitim yenilikçi ve başarılı bir şekilde öğretilmektedir. 700’e yakın şirketteki çalışanlara temel eğitimlerini güçlendirme fırsatı verildi. Ayrıca, düşük vasıflı ve temel eğitim için ileri eğitim sunan şirketlerin sayısı da artıyor. Stark-Watzinger, “Burada federal hükümetin, eyaletlerin ve şirketlerin ihtiyaç duyduğu büyük bir zorlukla karşı karşıyayız” diye açıklıyor. Bu sadece her bir birey için daha fazla fırsatla ilgili değil, aynı zamanda büyüme ve refah için vasıflı işçilerin güvence altına alınmasıyla da ilgili.

Okuryazarlık ve Temel Eğitim Ulusal On Yılı 2016-2026 ile federal ve eyalet hükümetleri yetişkinler için temel eğitimi güçlendirmek için birlikte çalışıyor. 30 Ağustos 2023’te Federal Kabine, Federal Hükümetin Okuryazarlık ve Temel Eğitim Ulusal On Yılının Uygulanmasına İlişkin İkinci Raporunu onayladı. Raporda ayrıca işyerinde temel eğitime yönelik model projelere genel bir bakış sunulmaktadır.