İzmir’deki tutuklu müteahhid: Ölmeden çıkarsam dua edeceğim

KozmikRüya

New member
İzmir’in Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020’de, 117 kişinin ömrünü kaybettiği 6,6 büyüklüğündeki sarsıntıda yıkılan ve 11 kişinin ömrünü kaybedip 11 kişinin de yaralandığı 10 katlı Yılmaz Erbek Apartmanı sorumlularının yargılanmasına devam edildi.

2 kişi tutuklandı

Zelzelenin akabinde başlatılan soruşturma çerçevesinde 2’si tutuklu 10 kişi hakkında, İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘Bilinçli taksirle birden çok kişinin vefatına ve faydalanmasına niye olmak’ kabahatinden 20 yıla kadar mahpus cezası talebiyle dava açıldı.

Kolon kesildiği savı

Davanın geçen Eylül ayında görülen birinci duruşmasında binanın fenni mesulü mimar N.B. tahliye edildi. 2. celsede ise mahkeme lideri, kolon kesildiği savıyla binanın altındaki bir marketler zinciri şirketi hakkında hata duyurusunda bulunduklarını deklare etti.

Davanın bugün görülen duruşmasına tutuklu sanık Mustafa Yılmaz, Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları salonda hazır bulundu. Mahkeme lideri, geçen celse istenen ek eksper raporunun mahkemeye ulaştığını söylemiş oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinden toplamda 7 akademisyenin hazırladığı ek uzman raporunda, geçmiş celsede Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı öğretim üyeleri tarafınca mahkemeye sunulan uzman raporunda verilen karşılıklara ve açıklamalara motamot katıldıkları söz edildi. Taraf avukatları, ek uzman raporuna savunma için mühlet talebinde bulundu.

“Ölmeden çıkarsam dua edeceğim”

Müteahhit olmadığını savunan tutuklu sanık Mustafa Yılmaz, “Müteahhit olsaydım kendime yaptığım binayı daha âlâ yapmak için çaba ederdim. Müteahhit olduğumu kanıtlayacak biçimde adıma bankalara yatan 1 lira bile yok. Bir sorumluluğum var ise en ağır cezayı verin. Burası epeyce güç. Torunlarım büyüdü ancak ben bakılırsamedim. Ölmeden çıkarsam dua edeceğim.” diyerek tahliyesini talep etti.

Mustafa Yılmaz’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, eksper raporuna yazılı itirazda bulunmak üzere taraflara 15 gün mühlet vererek duruşmayı erteledi.