Kağıthane’de minibüse kafesle binen gence fazla fiyat talebi

KozmikRüya

New member
İstanbul Kağıthane’de 17 yaşındaki yabancı asıllı Muhammed Cemal, elindeki 2 kuş kafesiyle bir arada minibüse bindi.

Minibüse binen çocuk sonrasındasında elindeki 20 lirayı sürücüye uzattı lakin sürücü, Muhammed Cemal’den çok fiyat aldı.

Para üstünün eksik geldiğini fark eden çocuk, sürücüye kendisinin öğrenci olduğunu ve parasının eksik geldiğini söylemiş oldu.

Öğrenci kartını görmek istedi

Yolcuların da dinlediği diyaloğun devamında, mağdur öğrencinin kendisinden çok para alındığını söylemesinin üzerine sürücü, minibüse daha evvel binen öğrencilerden farklı olarak Muhammed Cemal’e ‘öğrenci misin’ biçiminde soru sordu. Cemal’in ‘evet’ halinde karşılık vermesinin üzerine minibüs sürücüsü, çocuktan öğrenci kartı göstermesini istedi.

“Ben o yükü taşımak zorunda mıyım”

Mağdurun o sırada kartının yanında olmadığını söylemesi üzerine sürücü, kuş kafeslerini ima ederek ‘ben o kadar yükü taşımak zorunda mıyım’ biçiminde reaksiyon gösterdi ve aldığı fazla fiyatın de bu sebepten ötürü olduğunu savundu.

Vatandaştan sürücüye reaksiyon

Tüm reaksiyonlara karşın çok aldığı fiyatı geri vermedi Olaya şahit olan yolcular, minibüs sürücüsünün bu tavrına ‘diğer öğrencilere de öğrenci kartı soruyor musunuz’, ‘bu biçimde benim çocuğuma da yapacaksın, oburunun çocuğuna da yapacaksın’ sözleriyle reaksiyon gösterirken, minibüste bulunan öteki öğrenciler de kendilerine öğrenci kartı sorulmadığını belirtti.

Kimliği belirlenemeyen minibüs sürücüsü ise tüm reaksiyonlara karşın öğrenciden aldığı fazla fiyatı iade etmedi.

“Kafeslerin olduğu için sana tam kestim”

Parasını alamayarak minibüsten inen mağdur çocuk Muhammed Cemal, “Ben minibüse bindim, kuş kafesleri yanımdaydı. Öğrenci fiyatı verdim. 20 lira verdiğimde bana 11 lira verdi, ‘Abi yanlış kesmişsin, öğrenci tarifesini kesmen gerekiyordu’ dedim. Bana ‘yok, kafeslerin olduğu için sana tam kestim’ dedi. Hatta tam bile kesmedi, tam fiyatın 6 buçuk lira olması gerekiyor, o benden 9 lira kesti. Kafesle bindiğim için benden çok kesti. Yolcular reaksiyon gösterdi fakat bir daha de benim para üstümü vermedi, geri vermedi. Adam bağırmaya başlayınca sustum ben” sözlerini kullandı.