Kuantum teknolojileri için eylem planı kararlaştırıldı – Haberler

Kuantum teknolojileri gelecekte çok yönlü uygulamalar bulabilir. Örneğin, trafik akışlarını optimize etmek, otonom araçlarda daha güvenli gezinmek veya yeni ilaçları daha hızlı geliştirmek için kullanılabilirler. Kuantum sensörleri, diğer şeylerin yanı sıra, yiyeceklerdeki kirleticileri tespit edebilir veya dünyadaki eski savaş mühimmatını keşfedebilir.

Federal Bakan Bettina Stark-Watzinger, “Kuantum teknolojileri, toplumumuz ve ekonomimiz için muazzam potansiyele sahip, geleceğin kilit teknolojisidir” diyor. “Olası uygulamaları, yeni aktif farmasötik bileşenlerin simülasyonundan güvenli iletişime kadar uzanıyor. Yeni eylem planı ile Almanya’yı kuantum teknolojilerinde dünyanın zirvesinde bir yer ve teknolojik egemenliğimizi güvence altına almak istiyoruz. Kuantum teknolojileri, toplumumuz ve ekonomimiz için muazzam bir potansiyele sahip.” Kuantum teknolojileri eylem planının amacı, bu kilit teknolojiye egemen erişimi güvence altına almak, onu hedefli bir şekilde teşvik etmek ve kullanılabilir kılmaktır.

Konsept, üç eylem alanına odaklanıyor: kuantum teknolojilerini uygulamak, teknoloji geliştirmeyi hedefli bir şekilde teşvik etmek ve güçlü bir ekosistem için mükemmel çerçeve koşulları yaratmak.

Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’na ek olarak, Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, Federal Maliye Bakanlığı, Federal İçişleri ve İç İşleri Bakanlığı, Federal Savunma Bakanlığı, Federal Sağlık Bakanlığı ve Federal Bakanlık Dijital İşler, Federal Hükümet ve trafiğin koordinasyon organı olarak Kuantum Teknolojileri Departman Grubuna aittir.

Mevcut mali planlamaya göre, federal hükümet, bilimsel kuruluşlarla birlikte 2023-2026 yılları arasında bunun için yaklaşık üç milyar avro sağlayacak.