LUNA Çöküşünden Evvel Coin’ler Mi Boşaltıldı? CEO Konuştu!

SessizGozler

New member
Terra (LUNA) kurucu Do Kwon, Terra’nın UST’den 2,7 milyar doları nakde çevirme savlarını reddetti. Savlar, kurucusunun çöküş esnasında likiditeyi yapay olarak koruduğu tarafında. Bu esnada, 2,7 milyar dolarlık UST tahliye edildi. Lakin Kwon’a göre bu tezler yanlışsız değil.

LUNA çöküşündilk evvel 2,7 milyar dolar UST nakde çevrildi mi?

Söylenti, FatManTerra tarafınca hazırlanan bir tweet dizisinin akabinde ortaya çıktı. Sav, Kwon’un Terra ile alakalı fenomenlerle birlikte likiditeyi yapay olarak muhafazasını içeriyor. Kwon, argümanlara nazaran likiditeyi yapay olarak korurken fonları tahliye etmeye başladı. Lakin LUNA kurucusu bu tezleri yalanlıyor…

Terra’nın kurucu ortaklarından Do Kwon, yaklaşık üç yıl boyunca her ay 80 milyon dolar nakde çevirme argümanlarını yalanlıyor. 11 Haziran’da, Kwon’un Tether (USDT) üzere ABD dolarına sabitlenmiş stablecoin satın almak için çöküştilk evvel LUNA ve UST’den likiditeyi boşaltmaya katıldığını tez eden hayli sayıda doğrulanmamış rapor ortaya çıktı.

Kwon’un LUNA ve UST rezervlerini bozdurduğuna dair söylentiler, FatManTerra tarafınca Twitter’da yayınlanan bir mesaj dizisinin akabinde, Kwon’un Terra fenomenleriyle bir arada likiditeyi yapay olarak korurken fonları nasıl tahliye etmeyi başardığına dair sav edilen detayları paylaştıktan daha sonra su yüzüne çıktı.

🧵
Some of you thought $80m per month was bad. That's nothing. Here's how Do Kwon cashed out $2.7 billion (33 x $80m!) over the span of mere months thanks to Degenbox: the perfect mechanism to drain liquidity out of the LUNA & UST system and into hard money like USDT. (1/13)

— FatMan (@FatManTerra) June 11, 2022

Ancak teşebbüsçü, kripto topluluğuna, hakikat olduğu kanıtlanana kadar söylentiyi körüklemekten kaçınmasını tavsiye etti:

Bu açık olmalı, lakin rastgele bir şeyden 2,7 milyar dolar kazandığım tezi mutlaka yanlış.

Do Kwon, fonların airdrop’tan geldiğini söylüyor

Olayın kendi tarafını paylaşan Kwon, son vakit içinderda ayda 80 milyon dolar nakde çevirdiği söylentisinin, airdrop sırasında satın alınan LUNA varlıklarının birçoklarını elinde tuttuğu argümanlarıyla çeliştiğini belirtti. Ayrıyeten Kwon, son iki yıldaki gelirinin sadece TerraForm Labs’tan (TFL) nakit maaş olduğunu bir dahaledi.

2/ Two contradictory claims seem to exist where:

1. Do’s wallets are doxxed, and he still owns most of his luna through the airdrop
2. Do dumped all his tokens to make billions

A lane should ideally be picked

— Do Kwon
🌕
(@stablekwon) June 12, 2022

LUNA kurucusu: Sahip olduklarımın birçoklarını kaybettim

Kwon topluluğa “yanlışlık yaymanın” tüm LUNA yatırımcılarının acısını artırdığını söylemiş oldu ve şunları ekledi:

Mağdur rolü oynamak istemediğim için fazla bir şey söylemedim, fakat çöküşte sahip olduklarımın birçoklarını da kaybettim. Bunu tekraren söylemiş oldum lakin sahiden parayı pek umursamıyorum.

Terra merkezli bir alt ekosistem olan Anchor Protocol’den bir geliştirici olan Bay B’nin söyleyecekleri var. Argümana göre Kwon’u gerçekçi olmayan yüksek faiz oranları konusunda uyardı. Bay B, platformun yalnızca Terra ekosistemini sabit tutmak için %3,6 faiz oranı sunmak için tasarlandığını, lakin yayınlanmadan hemilk evvel %20 olarak değiştirildiğini söylemiş oldu:

Başından beri çökeceğini düşündüm (tasarladım), lakin %100 çöktü.

Görünüşe göre, Bay B, Kwon’a faiz oranlarını düşürmesini önerdi. Lakin Do Kwon bu talebi reddetti.

Do Kwon Güney Kore’de yasal problemlerle karşı karşıya

Mahkeme evrakları, Do Kwon’un LUNA kazasından günler evvel Terraform Labs Kore’yi feshettiğini ortaya koyuyor. Kwon, yasal evraklara bakılırsa, çöküşünden hemilk evvel, Güney Kore’deki varlıkları Terraform Labs Kore’yi feshetti. Ofisleri feshetme sonucunı 30 Nisan’daki bir hissedar toplantısında aldılar. Lakin vakit içindema kripto para topluluğu ortasında öfkeye niye oldu.

Tahmin edilebileceği üzere, Terra’nın patlamasının akabinde bu hafta piyasada yankılanmaya devam etti. Kriptokoin.com haberlerinde yer verdiğimiz üzere, Güney Kore hükümeti durumu araştırıyor.