Mamata Banerjee, BJP’nin Suvendu Adhikari’sini Meclisin Askıya Alınmasından Neden Kurtardı?

KozmikRüya

New member
Mamata Banerjee, Suvendu Adhikari’nin tutumunu “yıkıcı” olarak nitelendirdi.

Kalküta:

Bengal Muhalefet Lideri Suvendu Adhikari, Meclis Başkanı hakkındaki yorumlarının ardından onun adına özür dileyen Başbakan Mamata Banerjee’nin müdahalesiyle bugün Meclis’ten uzaklaştırılmaktan kurtuldu. Ancak Başbakan, yardımcısı olan siyasi rakibinin davranışını kınarken herhangi bir yumruk atmadı.

Başında “Muhalefet Önderi ne kadar ayıp bir davranış sergiliyor. Hep böyle yapıyorlar. Her yerde bu tür bir dil kullanıyorlar. Bize karşı da. Onun adına af diliyorum. Lütfen onu affedin, onları affedin” dedi. Vali’nin Yasama Meclisi’ne hitabına Başbakan ve Muhalefet Önderi’nin yanıtları için toplanan mecliste yaptığı konuşmadan.

Bay Adhikari, Başkan Biman Banerjee’nin kayıtlara geçmesine izin vermediği, fonların kötüye kullanılması ve üst düzey bürokratlar ve polis memurları aleyhine iddialarda bulundu. Bu, soğukkanlılığını kaybeden ve BJP MLA’larını terk eden Bay Adhikari’yi öfkelendirmişti.

BJP Milletvekilleri tarafından tam olarak sözleri duyulamazken, Bay Banerjee, konuşmacının işleyişi hakkında iftiralar atmanın ayrıcalık önergesini davet ettiğini söyledi. “Muhalefet Lideri aleyhine imtiyaz önergesini taşıma hakkımı saklı tutuyorum” diye ekledi.

Yürüyüşün ardından Başbakan’ın konuşması yapıldı. Daha sonra, Başkan Yardımcısı Whip Tapas Roy, Bay Adhikari’yi 20 Şubat’a kadar askıya alma hareketini başlattığında, Konuşmacı, Bayan Banerjee’nin Muhalefet Liderini affetme talebine atıfta bulundu.

Başbakan’ın onun adına özrü sorulduğunda, Bay Adhikari, “Üzerlerine sağduyu gelsin. Beni dinleyin. Dinlerlerse, Bengal için kötü olmayacak, iyi olacak” dedi.

Başbakan, MLA’larını konuşmasını bozmaya teşvik ettiğini de sözlerine ekledi. “Konuşmamı engellemek için imkansız bir durum yarattılar” diye ekledi.

“Konuşmamın başında Valimizin Tamil Nadu Valisi tarafından seçilen yolu benimsemesi gerektiğini söyledim. Eyalet hükümeti tarafından yazılanları konuşmayı reddetmişti” diye ekledi.

Tarafsızlığını sorgulayan konuşmacıya da sansür uyguladı. “Mesele sadece bir şeyleri kayıttan çıkarmak değil. Eğer konuşmacı benim konuşmamda ne olması gerektiğine karar verirse, bu durumda tarafsızlığıyla ilgili bir soru işareti var” dedi. Ancak BJP MLA’larının “kurallara uyacağımıza ve şikayetlerimizle devam edeceğimize” karar verdiğini de sözlerine ekledi.

Mamata Banerjee, Bay Adhikari’nin tutumunu “yıkıcı” olarak nitelendirdi. “Bir Muhalefet Lideri, ED ve CBI hakkında böyle şeyler söyleyebilir ve nereye baskın yapacaklarını dikte edebilir mi? Vali hakkında böyle şeyler söyleyebilir mi?” adresinde söyledi.

Ayrıca, insanlardan Sevgililer Günü’nde ineklere sarılmalarını isteyen artık geri çekilen duyuru için BJP ile alay etti. Banerjee, “Sevgililer Günü’nde ineklere sarılmamızı istiyorlar. Ya bir inek birini biçerse? Sorumlusu kim olacak? Herkese sigorta sağlamalılar. Sonra da insanlardan bunu yapmasını istemeliler” dedi.

Günün Öne Çıkan Videosu

Pa Ranjith’in Kitaplar Yoluyla Dalit Baskısına Karşı Mücadelesi