ME/CFS araştırması için 15 milyon – Haberler

Miyaljik ensefalomiyelit (ME) veya kronik yorgunluk sendromunun (CFS), etkilenenlerin yaşamları ve çevreleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Nöroimmünolojik hastalık, hastalarda egzersiz intoleransına neden olarak ciddi zihinsel ve fiziksel yorgunluğa neden olur. Ayakta dururken kas ağrıları, baş ağrıları ve dolaşım yetmezliği de ortaya çıkar.

Çoğu durumda viral bir enfeksiyon hastalığı tetikler. Bu şekilde geçerli BEN/CFS uzun veya COVID sonrası dönemin en karmaşık biçimi olarak.

Haberler Ciddi hastalıkların teşhis ve tedavisini ilerletmek istiyor. Çünkü hastalığın vücutta nasıl geliştiği hakkında şu ana kadar çok az şey biliniyor. Bu, yeni ve hedefe yönelik terapötik yaklaşımların geliştirilmesini teşvik eder Haberler altta yatan hastalık mekanizmalarının araştırılması BEN/CFS 15 milyon euro ile.

Amaç, farklı araştırma kurumları ve departmanlar arasındaki işbirliği yoluyla hastalığın nasıl çalıştığına dair daha iyi bilgi edinmektir. Odak noktası aynı zamanda ortaya çıkışı ve tezahürleridir. BEN/CFS uzun veya COVID sonrası ile bağlantılı olarak. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Judith Pirscher, 12 Eylül 2023’te Federal Sağlık Bakanlığı’nın yuvarlak masa toplantısında Uzun-COVID ile ilgili açık görüş alışverişine katıldı.