Meesho Çalışanı, CEO Olarak Tanıtan Kişiden Ödeme İçin Dolandırıcılık Mesajı Aldı

KozmikRüya

New member
Birkaç kullanıcı da benzer mesajları nasıl aldıklarını paylaştı.

Gelişen teknoloji ile birlikte siber suçlarda da artış olmuştur. Ne yazık ki, birçok insan bunların kurbanı oldu ve sayı son birkaç yılda artmaya devam etti. Çevrimiçi alışveriş platformu Meesho’nun bir çalışanı kısa bir süre önce, dolandırıcıların kendilerini işletmenin İcra Kurulu Başkanı kılığına girerek tüketicileri aldatmak için kullandıkları yeni bir tür kimlik avına dikkat çekti.

Shikhar Saxena, aynı şeyi paylaşmak için Twitter’a gitti. Ekran görüntüsünde, Meesho’nun Kurucusu ve CEO’su Vidit Aatrey gibi davranan dolandırıcı, Bay Saxena’ya bir müşteri için alışveriş yapmasını isteyen bir mesaj gönderdi. Hatta daha sonra geri ödeyeceğine söz verdi. Dolandırıcıdan gelen mesajda “Şu anda bir müşteriyle konferans görüşme yapıyorum ve bu müşteriye bir hediye vermem gerekiyor. Bu satın alma işlemini Paytm’den yapıp yapamayacağınızı onaylayabilir misiniz? Size geri ödeme yapacağım” yazıyordu.

Başlangıç dünyasındaki son dolandırıcılık – CEO’dan mesaj. pic.twitter.com/IIsZYYQsbx

— Shikhar Saxena (@_shikharsaxena) 6 Nisan 2023
Neyse ki, Bay Saxena dolandırıcılığın tuzağına düşmedi ve onun patronu değil, bir dolandırıcı olduğunu tespit edebildi. Ekran görüntüsünü paylaşarak mikroblog web sitesinde “Girişim dünyasındaki en son dolandırıcılık – CEO’dan mesaj” yazdı.

Paylaşıldığından beri, gönderisi bir lakh üzerinde görüntülendi ve birçok kişi olayı görünce şok oldu. Birkaç kullanıcı da benzer mesajları nasıl aldıklarını paylaştı.

Bir kullanıcı, “Bir arkadaşım, patronu gibi davranan birinden PhonePe Apple Kuponları isteyen benzer bir mesaj aldı” dedi.

İkinci bir kişi, “Ben de aynısını alıyorum ama işin püf noktası e-posta yoluyla. O da şu an çalışan şirketimin CEO’sundan. Nasıl öğreneceklerini bilmiyorum,” dedi.

Üçüncü bir kullanıcı, “Bu, birden fazla Özel Şirkette oluyor. Mesaj şablonunu değiştirmeye bile zahmet etmiyorlar. Mesaj her zaman CEO’dan geliyor :D

Bir kişi, “Bunun için bir tabir var, sanırım buna ‘CEO Dolandırıcılığı’ deniyor. Genellikle mail yoluyla yapılıyor. Ama WhatsApp daha da iyi, fazla uğraşmalarına gerek yok” diye ekledi.

Bir kişi, “Şirketim bize CEO dolandırıcılığı adlı siber güvenlik konusunda bu tür vakaları kapsamlı bir şekilde kapsayan çok iyi ve etkileşimli bir eğitim verdi” dedi.

Delhi merkezli bir yazılım mühendisi, Snapdeal Kunal Bahl’ın CEO’su olduğunu iddia eden bir dolandırıcıyla yaptığı sohbetin ekran görüntüsünü de paylaştı.

Eksiler şemasında pohpohlayıcı ama oldukça aptalca bir aleyhte ve kimsenin buna kandığını sanmıyorum. Eğer planlıyorsan, lütfen yapma!
😁

Not: Bu dolandırıcıların başarmış göründükleri tek etkileyici şey şu anki WhatsApp DP’mi ele geçirmek. https://t.co/59zQS0C9xC

— Kunal Bahl (@1kunalbahl) 7 Nisan 2023
Bu tweet Sayın Bahl’ın da dikkatini çekti. Dedi ki, “Bu, eksiler şemasında pohpohlayıcı ama oldukça aptalca bir aleyhte ve kimsenin buna kandığını düşünmüyorum. Eğer yapmayı planlıyorsanız, lütfen yapmayın! Not: Bu dolandırıcıların yalnızca küçük etkileyici yanı şu anki WhatsApp DP’mi ele geçirmeyi başardılar.”