Meral Kaplan’a ‘şantaj’ davasında karar

KozmikRüya

New member
Oyuncu Meral Kaplan’dan ses ve manzaraları karşılığında 10 bin lira para istediği nedeni öne sürülerek hakkında ‘şantaj’ kabahatinden dava açılan sanık Gülfinaz Canbay’ın yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada müşteki Meral Kaplan Kiani’nin avukatları ve tutuksuz sanık Gülfinaz Canbay hazır bulundu.

“Maddi problemlerimden dolayı 10 bin lira para istedim”

Duruşmada savunma yapan Gülfinaz Canbay, “Benim kızım okula gidip geldiğinde bir flash bellek getirmişti. Olağanda derslerinin olması lazım, beni çağırdı ve öbür kayıtların var olduğunu söylemiş oldu. İzlediğimde, toplumsal medyadan tanıdığım müştekiye ilişkin ses ve manzaralar olduğunu anladım. Maddi dertlerim da vardı, bunları kendisine iletebileceğimi yazdım. Maddi problemlerimden dolayı da 10 bin lira para istedim.” dedi.

“Belki de kendisi bunları ele geçirmiştir”

Müşteki Meral Kaplan Kiani’nin avukatı ise beyanında, “Sanıktan şikayetçiyiz. Sanık bu flash belleğin nereden ve nasıl geldiğini ısrarla açıklamamaktadır. Tahminen de kendisi bunları ele geçirmiştir.” sözlerini kullandı.

3 yıla kadar mahpusu talep edildi

İHA’da yer alan habere göre duruşmada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanık Gülfinaz Canbay’ın müştekiye ilişkin ses ve manzaraların bulunduğu flash bellek karşılığında 10 bin lira para isteyerek ‘şantaj’ hatasını işlediğini belirterek, sanığın 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılmasını istedi.

“Art niyetli bir şey yapmadım”

Temele ait mütalaaya karşı savunma yapan sanık, “Ben şantaj yapmadım, kimseyi de korumuyorum. Flash bellek nereden geldi nitekim bilmiyorum. Ben arka niyetli bir şey yapmadım.” formunda konuştu.

10 ay mahpus cezası

sonucunı açıklayan mahkeme, sanık Gülfinaz Canbay’ı ‘şantaj’ cürmünden 10 ay mahpus ve 80 lira isimli para cezasına hükmetti.

Mahkeme ayrıyeten, sanığın cezasının ertelenmesine ve 5 yıl kontrole tabi tutulmasına karar verdi.