Merkezin Tasarruf Programı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

KozmikRüya

New member
Bir hükümet tasarruf planı olan Sukanya Samriddhi Yojana, kız çocuğunu yükseltmeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan “Beti Bachao, Beti Padhao” girişiminin önemli bir bileşenidir.

Sukanya Samriddhi Yojana planı nedir?

10 yaş ve altındaki kız çocukların ebeveynleri veya vasileri, daha yüksek faiz oranı ve çeşitli vergi avantajları sunan bu program kapsamında bir banka hesabı açabilirler. Hindistan Hükümeti tarafından başlatılan Sukanya Samriddhi Yojana, özel bir tasarruf planı olarak hizmet ediyor.

SSY olarak da bilinen bu mevduat planı, kız çocuğuna maddi açıdan güvenli bir gelecek sağlıyor. Düzenli para yatırma işlemleriyle, yıllar içinde çocuğun yaşam hedeflerini gerçekleştirmek için kullanılmaya hazır önemli bir külliyat oluşturulabilir.

Sukanya Samriddhi Yojana: Uygunluk

1. Hesap, kız çocuğunun ebeveyni veya yasal vasisi tarafından başlatılabilir.

2. Kız çocuğunun hesap açıldığı tarihte 10 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

3. Kız çocuğu başına yalnızca bir SSY hesabına izin verilmektedir.

4. Bir ailenin en fazla iki SSY planı hesabı açması sınırlıdır.
Sukanya Samriddhi Yojana: Nasıl Başvurulur

İşte adım adım bir kılavuz:

Adım 1: SSY başvuru sürecini başlatmak için bir postaneyi veya katılımcı bir kamu/özel bankayı ziyaret edin.

Adım 2: Gerekli belgeleri taşıyın:

– Kız çocuğunun doğum belgesi.

– Başvuruda bulunan ebeveynin veya yasal vasinin fotoğraflı kimliği.

– Ebeveynin veya yasal vasinin adres kanıtı.

– PAN kartı, Seçmen Kimliği vb. gibi diğer KYC kanıtları.

Adım 3: Doldurulmuş başvuru formuyla birlikte gerekli belgeleri postaneye veya bankaya gönderin.

Adım 4: Gerekirse ek KYC gerekliliklerini tamamlayın.

Adım 5: Yatırımcılar minimum 250 Rs tutarında nakit, çek veya vadesiz çekle ilk para yatırma işlemi yapabilir ve maksimum para yatırma Rs 1,5 lakh rupi olabilir.

Adım 6: Hesap açıldığında size SSY hesabının ayrıntılarını içeren bir hesap cüzdanı verilecektir.

Sukanya Samriddhi Yojana: Çevrimiçi Nasıl Başvurulur

1. RBI, Indian Post veya bankanın resmi web sitesini ziyaret edin. Sukanya Samriddhi Yojana başvuru formunu indirin.

2. Kız çocuk ve ebeveyn/vasi için gerekli bilgileri sağlayın.

3. Ek belgeleri tarayın ve yüklemeye hazır hale getirin.

4. Çevrimiçi formu doldurun ve gerekli belgeleri yükleyin.

5. Onaylamayı bekleyin.
Sukanya Samriddhi Yojana: Faiz oranı

Hükümet, 2023-24 mali yılı için faiz oranlarını yıllık %8 olarak belirledi.

Kız çocuğunun finansal refahı için tasarlanan bu yatırım yolu, Sukanya Samriddhi Yojana aracılığıyla sistematik ve güvenli bir yaklaşım sunuyor.